خانه / طلبگی / عایق های تبلیغی / حج بدون روحانی

حج بدون روحانی

حج بدون روحانی

حج نیاز به روحانی کاروان ندارد.

تجارب تبلیغی روحانیون نشان می دهد که افرادی که اضطراب انجام اعمال حج را دارند، وقتی روحانی کاروانِ بانشاط و آگاه و با تجربه ای را در کنار خود می بینند، آرام و قرار می گیرند. مردم با مبالغی که به عنوان حق الزحمه که به سازمان حج داده‌اند، آن را وکیل کردند که بهترین حج را برایشان تدارک ببیند. سازمان هم طبق مصالح خود افراد، اقدام به استخدام خدمه، پزشک، مدیر و روحانی کاروان می‌کند و در صورتی که عرفا تدارک صحیحی ببیند، نه سازمان حج و نه خدمه و مدیران و روحانی ضامن نیستند و حجشان که با مبالغ گرفته شده از مردم انجام می‌شود، صحیح است. [ ۱ ] همان-گونه که کاروان حج برای تأمین نیازهای جسمی و رفع آسیب‌ها به آشپز و پزشک نیاز دارد، سفر زیارتی و معنوی حج که اعمال شرعی متنوع زیادی دارد و اشتباه در آن‌ها می تواند کل هزینه های حج را هدر دهد و حج مقبولی انجام نگیرد، نیاز به مبلغ و کارشناس احکام شرعی دارد. کارشناس مذهبی در این سفر روحانی زمینه رشد معنوی حجاج را فراهم می کند، شبهات وارده به شیعه را پاسخ می دهد و در ضمن سفر زائران را با شأن نزول آیات قرآن، فلسفه خلقت، تاریخچه ساخت مساجد و اماکن مقدس، تاریخ اسلام، و…آشنا کند.

ممکن است برخی طلاب و روحانیون اعتراض کنند که چرا همه روحانیون نباید به شکل دوره ای بروند و روحانیونی محدودی به عنوان کارشناس می روند؟ پاسخ این است که این روحانیون حداقل ده سال در حوزه تحصیل کرده اند، در امتحات کتبی، مصاحبه علمی قبول شده اند، دوره های آموزشی مخصوص حج را گذرانده اند و در امتحانات نمره حدنصاب را گرفته اند و مهارت زیادی در احکام و مناسک حج دارند، و از روحانیون با تجربه کسب تجربه کرده اند، بنابراین نمی توان از تجارب آنها استفاده نکرد و به شکل آزمایش خطا از روحانیون تازه نفس کمک گرفت. البته در سال های مختلف متناسب با نیاز آزمون حج برای روحانیون گرفته می شود.

پی نوشت ها:

————————————————-

۱٫ رک نرم افزار احکام طلبگی، مرکز ملی پاسخگویی به سئوالات دینی.

درباره ی محمد حمزه

به نام آن که قادر و حکیم است اوست که همه چیز در دستان اوست محمد حمزه هستم یکی که به فضای مجازی و وب و برنامه نویسی خیلی علاقه داره و میخواد تا جایی که میتونه یه جایی برای خودش داشته باشه که بتونه محتوای مد نظرش رو ارائه بده افتخار میکنم که یه ایرانی هستم مشتاق هستم به دوستان و همراهان کمک کنم

۲ دیدگاه

  1. با سلام و سپاس از حضورتان

    موفق و پیروز باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *