خانه / حدیث / حکمت نامه جوان

حکمت نامه جوان

عنوان کتاب : حکمت نامه جوان

زمان پدیدآورنده:

محل نشر : قم

ناشر : دارالحدیث

نوبت چاپ : دوازدهم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴

تعداد جلد :

تعداد صفحه : ۴۶۹

شمارگان :

قطع :

زبان : عربی ـ فارسی

نوع جلد :

رده بندی کنگره :

شابک :

منبع:

جستجو در Lib.ir

این کتاب با استفاده از رهنمود قرآن و اهل بیت(ع)، الگوهای عینی ارزش های دینی و اخلاقی را به جوانان ارائه می کند. این مجموعه افزون بر جوانان، برای پژوهشگران و مدیران مرتبط با جوانان نیز کارآمد و مفید است.

حکمت نامه جوان در پنج بخش اصلی سامان یافته است: نقش دوره جوانی در شکوفایی، عوامل شکوفایی جوان، موانع شکوفایی جوان، حقوق جوان، الگوی جوان.

این اثر، از سلسله نوشتارهایی است که با بهره گیری از رهنمودهای حکیمانه قرآن کریم و سخنان نورانی پیامبر(ص) و اهل بیت(ع)، به صورت موضوعی برای استفاده اقشار مختلف جامعه تدوین شده است.

[۱]

در جهان امروز ، که عصر انفجار اطّلاعات است ، از یک سو، دسترس جوانان به انواع آگاهى ها، زمینه رشد دانش و پیشرفت فنّاورى را فراهم کرده است و از سوى دیگر، سوداگران بین المللى و سودجویان سیاسى و اقتصادى ، بیش از دوران هاى

گذشته از سرمایه جوانان ، سوء استفاده مى کنند و بدین لحاظ ، پرداختن به مسائل جوانان در جهان امروز ، بیش از گذشته حائز اهمّیت است[۲]و در ایران ، به دلیل این که نزدیک نیمى از جمعیت آن جوان اند ،[۳]مسئله جوانان ، اهمّیت فوق العاده اى دارد .

علاوه بر این، آنچه بر اهمّیت پرداختن به مسائل جوانان ایرانى مى افزاید، نقش آنان در پیروزى انقلاب اسلامى است که موجب شده تا جریان هاى سیاسى و فرهنگى مخالف، به منظور پیشگیرى از انتقال فرهنگ انقلاب اسلامى به نقاط دیگر جهان ، براى ایجاد انحراف اخلاقى و سیاسى در جوانان ایرانى برنامه ریزى کنند.

پژوهش هاى اسلامى درباره جوانان

پژوهشگران اسلامى ، از دیرباز به مسائل جوانان پرداخته اند . براى نمونه مى توان به کتابى به نام فضل الشُبّان و تقدّمهم على کثیر من ذوى الأسنان (برترى جوانان و تقدّم آنان بر بسیارى از سالخوردگان)[۴]اشاره کرد که در سده هاى سوم و چهارم هجرى تألیف شده است. مانند این نوشتار ، در میان آثار اسلامى ، کم نیست و بخصوص در نیم قرن اخیر ، دانشمندان مسلمان به موازات دیگر پژوهشگران ، نوشته هاى مفید و

  نماز جمعه در عصر غیبت امام عصر(ع)

سازنده اى را درباره نسل جوان ارائه نموده اند، هرچند با عنایت به نیازهاى این نسل در عصر حاضر، آنچه ارائه شده است ، تا نقطه مطلوب ، فاصله دارد.

کتاب شناسى جوانان

اهمّیت پژوهش درباره جوانان ، سبب شده است که پژوهشگران در زمینه هاى تعلیم و تربیت، روان شناسى و جامعه شناسى ، صدها مقاله و کتاب درباره ابعاد مختلف مسائل و مشکلات جوانان تهیّه کنند و کثرت منابع در این زمینه ، موجب گردیده است که جمعى به کتاب شناسى این گونه آثار ، همّت گمارند.[۵]

بهترین کتاب ها براى نسل جوان

نسل جوان در عصر حاضر ، احساسات، خواسته ها، نیازها و مشکلات ویژه اى دارد که نسل هاى گذشته نداشتند . همچنین ، آسیب ها و انحرافات خاصّى جوانان امروزى را تهدید مى کند که در گذشته ، تهدید نمى کرد . از این رو ، به گمان ما ، بهترین کتاب ها براى نسل جوان در عصر کنونى ، کتاب هایى هستند که داراى سه ویژگى باشند:

۱. بر اساس شناخت دقیق استعدادهاى جوانان، تهیّه و تنظیم گردند و پاسخگوى احساسات، نیازها، خواست ها و دغدغه هاى آنان در زندگى باشند و از آسیب ها و انحرافاتى که نسل جوان را در عصر حاضر تهدید مى کند ، پیشگیرى نمایند ؛

۲. الگوى عینى براى ارزش هاى اخلاقى ارائه نمایند ؛

۳. براى جوانان از جذابیّت لازم براى مطالعه ، برخوردار باشند.

بهترین جوان شناس ، آفریدگار انسان است . هم اوست که بهتر از هر کس دیگر ، استعدادهایى را که به جوانان عنایت کرده ، مى شناسد و نیازهاى آنان را مى داند و از

آسیب هایى که سرمایه جوانى را تهدید مى کند ، آگاه است . بنا بر این ، بهره گیرى از رهنمودهاى قرآن و احادیث اسلامى ـ که ریشه در وحى الهى دارند ـ براى تهیّه بهترین کتاب هاى مورد نیاز جوانان ، از اهمّیت فوق العاده اى برخوردار است ؛ امّا مسئله اساسى در ارائه رهنمودهاى الهى به نسل جوان ، این است چگونه این رهنمودها ، هماهنگ با زمان و مکان ، در هر دوره اى ، از قرآن و سنّت ، استخراج گردد و افزون بر این ، همراه با ارائه الگوى عینى ، جاذبه کافى براى مطالعه نسل جوان داشته باشد . نگارنده ، در نگارش کتاب کیمیاى محبّت ـ که بخشى از رهنمودهاى اسلامى را ارائه کرد ـ ،[۶]تلاش نمود کتابى با همه این ویژگى ها عرضه کند و خوش بختانه آن کتاب ، سختْ مورد استقبال جوانان قرار گرفت .

  دومین اجلاسیه فعالان مهدوی سراسر کشور در مشهد مقدس برگزار می‌شود

حکمت نامه جوان

کتاب حکمت نامه جوان ، تا آن جا که توانسته ، رهنمودهاى قرآن و اهل بیت علیهم السلام را همراه با ارائه الگوهاى عینىِ ارزش هاى دینى و اخلاقى به جوانان ارائه مى نماید . امیدوارم که خداوند منّان ، این مجموعه را از جذّابیت لازم براى مطالعه جوانان عزیز ، برخوردار نماید.

گفتنى است آنچه در این حکمت نامه آمده ، متن مهم ترین رهنمودهاى قرآن و احادیث اسلامى براى جوانان است که شرح آنها ، نیاز به کتاب هاى مستقل در زمینه هاى مختلف مسائل جوانان دارد و از این رو ، امید است که این مجموعه ، نه تنها براى جوانان ، بلکه براى پژوهشگران و مسئولان امور تربیتى ، مفید و کارساز باشد .

در این جا بر خود لازم مى دانم از همه کسانى که در آماده سازى این حکمت نامه با

نگارنده همکارى داشته اند ، بویژه فاضل ارجمند آقاى احمد غلامعلى و همچنین آقاى محمّد نورى ـ که در تهیه پرونده پژوهشى جهت تحلیل ها مرا یارى داد ـ ، صمیمانه سپاس گزارى نمایم . افزون بر این ، زحمات استاد گران قدر حجه الإسلام والمسلمین جناب آقاى مهدى مهریزى را که با ترجمه زیباى خود ، فهم آیات و روایات این مجموعه را براى پارسى زبانان میّسر ساخت ، ارج نَهم و از خداوند متعال ، مسئلت دارم که پاداشى درخور فضل خود به همه آنان ، عنایت فرماید.

محمّد محمّدى رى شهرى

۲۹ بهمن ۱۳۸۲

۲۷ محرّم ۱۴۲۵


[۱]هشدار روزگار : ص ۱۸۷ ـ ۱۸۸ .

[۲]بر اساس آمار سازمان ملل ، در سال ۲۰۰۰ م ، تعداد جوانان پانزده تا ۲۴ ساله در جهان ، بیش از یک میلیارد و ۵۹ میلیون و ۸۹۷ هزار نفر و جمعیت جهان ، حدود شش میلیارد و ۶۱ میلیون و ۵۰۲ هزار نفر بوده است (گزارش وضعیت جهانى جوانان ۲۰۰۳ : ص ۸۴) .

  صحیفه الامام الرضا(ع)

[۳]بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۸۲ ، برآورد جمعیت کلّ کشور ۶۶ میلیون و ۴۸۰ هزار نفر بوده که از این رقم ، تعداد افراد پانزده تا ۲۴ ساله ، شانزده میلیون و ۶۷۲ هزار و ۳۲۰ نفر (۱/۲۵ درصد کلّ جمعیت) ، ۲۵ تا ۲۹ ساله ، پنج میلیون و ۶۳۲ هزار و ۹۲۰ نفر (۵/۸ درصد کل جمعیت) ، و سى تا ۳۹ ساله ، هشت میلیون و ۷۹۶ هزار و ۱۵۰ نفر (۲/۱۳ در صد کلّ جمعیت) بوده است . در برآورد دیگرى تا پایان سال ۱۳۸۲ ، تعداد پسران پانزده تا ۲۹ ساله ، یازده میلیون و ۶۹۵ هزار و ۸۳۷ نفر و تعداد دختران در این سنین ، شانزده میلیون و هجده هزار و ۷۳۰ نفر بوده است .

[۴]نویسنده این کتاب ، گم نام است و گویا آن را به مقتدر، خلیفه جوان عبّاسى (حک ۲۹۵ ـ ۳۲۰ق) ، تقدیم کرده است . اهداى چنین رساله اى به خلیفه ، مى تواند نشانگر اهمّیت جوانان در آن روزگار باشد .

[۵]حدّاقل دو کتاب شناسى مهم ویژه جوانان در ایران سراغ داریم: یکى کتاب شناسى جوانان ، نوشته مریم رعیّت على آبادى، شهرزاد طاهرى لطفى و نوشین عمرانى، و دیگرى کتاب شناسى جوانان ، نوشته انسیه راعى.

[۶]این کتاب در سال ۱۳۷۹ توسّط انتشارات دارالحدیث به طبع رسید و به زبان هاى عربى ، انگلیسى ، اسپانیولى ، ترکى استانبولى و اُردو ، ترجمه شده و به دلیل استقبال علاقه مندان ، بویژه نسل جوان ، تا کنون بارها تجدید چاپ شده و تا کنون ، حدود ۲۶۰ هزار نسخه از آن ، منتشر گردیده است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *