خانه / حدیث / ۶۸۵ – مراقبت از «خود» (۱)

۶۸۵ – مراقبت از «خود» (۱)

مراقبت از «خود» (۱)

وَ لَا أَطْغَیَنَّ وَ مِنْ عِنْدِکَ وُجْدِی‌. [۱]

پیش از این گفتیم که نعمت‌های الهی مانند ثروت، قدرت، علم، جوانی و امثال آن؛ اگر با احساس بی‌نیازی همراه شده و انسان به این نعمت‌ها مغرور بشود زمینه برای طغیان و تجاوز وی فرهم خواهد بود.

هر کسی در هر مقامی، اگر از نفس خود مراقبت نکند به همان اندازه که از نعمت الهی متنعم شده است زمینه برای طغیان و سرکشی او فراهم خواهد بود. امام علی(علیه‌السلام) در خطبه ۱۵۷ نهج البلاغه می‌فرمایند:

فَکَأَنَّکُمْ بِالسَّاعَهِ تَحْدُوکُمْ حَدْوَ الزَّاجِرِ بِشَوْلِهِ فَمَنْ شَغَلَ نَفْسَهُ بِغَیْرِ نَفْسِهِ تَحَیَّرَ فِی الظُّلُمَاتِ وَ ارْتَبَکَ فِی الْهَلَکَاتِ وَ مَدَّتْ بِهِ شَیَاطِینُهُ فِی طُغْیَانِه‌؛

گویا حاضر در قیامت هستید، شما را مى‌راند، چون ساربانى که شترهاى چابکش را مى‌راند. پس هر کس خود را به آنچه که شایسته او نیست سرگرم کند در تاریکیها سرگردان گردد، و در مهلکه‌ها گرفتار شود، و شیطانهایش او را به راه سرکشى کشند.

اولین نکته این عبارات امام علی(علیه‌السلام) آن است که ما زمان زیادی نداریم و این وسوسه شیطان است که زمزمه می‌کند وقت فراوان است و…

نکته مهم و مرتبط با بحث ما، این است که اگر کسی مراقب حال و احوال خود نباشد و به امور دیگر مشغول شود به دو بلیه سخت گرفتار می‌شود: یکی سرگردانی در تاریکی‌ها و گرفتاری در مهلکه‌ها و دیگری مقهور شیاطین شدن و طغیان و سرکشی.

اگر کسی انسان بخواهد از ظلمات خارج بشود و به نور برسد – چه اینکه فلسفه بعثت انبیاء و نزول قرآن حرکت از ظلمات به سمت نور است – باید «مراقبت» پیشه کند و بداند اگر به غیر خود بپردازد گرفتار ظلمت‌ها می‌شود و شیطان او را وادار به سرکشی و طغیان و تجاوز می‌کند.

  پاداش توجه به همسر

[۱] الصحیفه السجّادیّه، الإمام زین العابدین(عَلَیْهِ‌السَّلامِ)، ص۹۸، الدعاء۲۰.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *