تیتر خبرها
خانه / مذهبی / احکام و مسائل شرعی / خواندن مولودی همراه با زدن دف(در مراسم زنانه) چه حکمی دارد؟

خواندن مولودی همراه با زدن دف(در مراسم زنانه) چه حکمی دارد؟

خواندن مولودی همراه با زدن دف(در مراسم زنانه) چه حکمی دارد؟

آلات موسیقی, آواز, خوانندگی, دف

 

خلاصه پرسش

خواندن مولودی همراه با زدن دف(در مراسم زنانه) چه حکمی دارد؟

پرسش

خواندن مولودی همراه با زدن دف(در مراسم زنانه) چه حکمی دارد؟

پاسخ اجمالی

از نظر اسلام موسیقی و آوازی که از نوع غنا باشد حرام است؛ یعنی خواندن، اجرا کردن، شنیدن و اجرت گرفتن بر آن حرام است، و در این قسم از موسیقی بین مجالس زنانه و مردانه و مراسم مولودی و غیر آن فرقی نیست. مراد از غنا آن موسیقی و آوازى است که کشیدن و زیر و بالا کردن صدا به گونه‌ای است که طرب آور و مناسب مجالس لهو و لعب باشد.
در غنای حرام میان خوانندگى و تصنیف به شعر و نثر، و میان کلام باطل و کلام حق؛ مثل قرآن؛ دعا؛ مناجات و روضه خوانى، فرقى نیست. تنها یک مورد استثناء شده است[۱] که آن غنای زن در عروسى براى زن‌ها است، و احتیاط واجب اقتصار است به زفاف عروس و مجلسى که آماده شده براى زفاف؛ مقدم باشد یا مؤخر، نه مطلق مجلس عروسى و حرام است از براى مردان مطلقاً.[۲] آیت الله العظمی خامنه‌ای در این مورد چنین می‌فرماید:
استفاده از آلات موسیقى براى نواختن موسیقى لهوى و مطرب جایز نیست، امّا آواز خوانى در مجالس عروسى، بعید نیست براى زنان جایز باشد.[۳] [۱]. بدیهی است که در این مسئله انسان باید به فتوای مرجع تقلید خود مراجعه نماید، و آنچه در ذیل می‌آید نظر امام خمینی و آیت الله العظمی خامنه‌ای است.
[۲]. امام خمینی، نجاه العباد، ص ۲۲۳، مسئله ۹، معاملات محرمه، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(قدس سره)، چاپ اول، ۱۴۲۲ق.
[۳]. امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، گردآورنده: بنی‌هاشمی خمینی، سید محمدحسین، ج ۲، ص ۹۶۴، س ۱۱۳۴، «موسیقى و غنا»، قم، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ هشتم، ۱۴۲۴ق. دف زدن توسط زنان در عروسی‌‏ها چه حکمى دارد؟.

  قصد کردم که ده روز در شهری بمانم، اما در این مدت تصمیم دارم به اماکن تفریحی پیرامون آن شهر نیز بروم. نماز و روزه‌ام چه حکمی خواهد داشت؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *