خانه / مذهبی / احکام و مسائل شرعی / در حال حاضر مرجع تقلید اعلم کیست؟

در حال حاضر مرجع تقلید اعلم کیست؟

در حال حاضر مرجع تقلید اعلم کیست؟

اعلم, اورع, تقلید, مجتهد, مرجع, مساوی

 

خلاصه پرسش

در حال حاضر مرجع تقلید اعلم کیست؟

پرسش

در حال حاضر مرجع تقلید اعلم کیست؟ اورع کیست؟

پاسخ اجمالی

پاسخ:
ابتدا یادآور می‌شویم، از شرایط مرجع تقلید این است که از نظر علمی از سایر مجتهدان زمان خود، بالاتر باشد و با وجود مجتهد اعلم، تلید از مجتهد غیر اعلم جایز نیست. البته طبق نظر برخی از فقها، این در صورتی است که فاصله بین مجتهد اعلم و غیر اعلم به قدری زیاد باشد که در مواردی که فتوای آنها با یکدیگر تعارض و اختلاف دارد، فتوای غیر اعلم ارزش تخصصی خود را از دست بدهد. اما اگر فاصله‌ بین مجتهد اعلم و غیر اعلم در این حد نباشد، تقلید از اعلم تعیّن ندارد و می‌توان از غیر اعلمی که با اعلم فاصله‌ای اندک دارد، تقلید کرد؛ پس ما در هر دوره با گروهی از علما که به منزله مساوی بوده و تقلید از همه آنها جایز است، مواجه هستیم.[۱]   
در هر حال، در کتب فقهی، راه‌هایی برای شناسایی مجتهد اعلم بیان شده که از جمله آنها (که چه بسا کارایی بیشتری داشته باشد) آن است که، عده‌­ای از اهل علم – که توانایی تشخیص اعلم را دارند – اعلمیت یکی از مجتهدین را تأیید کنند و در بین آنها مشهور شده باشد که فلانی اعلم است.[۲] پس کسی که می­‌خواهد تقلید کند، اگر از گفته­ آنان، نسبت به اعلمیت فردی اطمینان کند، باید از همان فرد تقلید نماید.
شایان ذکر است، در عصر حاضر، عده‌ای از علما و مدرسین حوزه علمیه قم(جامعه مدرسین)، تعدادی از مجتهدین عالی‌قدر که شایسته مرجعیت هستند را معرفی نموده‌اند، تا کسانی که نتوانسته‌­اند مرجع تقلید اعلم را شناسایی کنند، با عمل به فتاوای یکی از این مراجع، به وظیفه خود عمل کنند؛ و از آنجا که اعلمیّت یکی از این مراجع – به صورت مشخص – برای این اساتید محرز نگردیده است، این امر در حکم تساوی مراجع مذکور بوده و تقلید از هر کدام از آنها جایز و صحیح خواهد بود؛ این مراجع به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:
آیت­ الله العظمی سید علی خامنه‌­ای
آیت­ الله العظمی سید علی سیستانی
آیت­ الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی
آیت­ الله العظمی لطف االله صافی گلپایگانی
آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی
آیت الله العظمی حسین وحید خراسانی.[۳]  

  بعضی شرکت ها جهت ارتقای درجه خود نیاز به مدارک کارشناسی دارند، حال اگر این جانب مدرک خود را تحویل آنها داده و در قبال آن وجهی (به صورت ماهیانه) دریافت کنم، آیا این درآمد صحیح خواهد بود؟
[۱]. آیت الله هادوی تهرانی؛ ر.ک: پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله هادوی.
[۲]. ر.ک: امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، گردآورنده: بنی‌هاشمی خمینی، سید محمدحسین، ج ۱، ص ۱۵، م ۳، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ هشتم، ۱۴۲۴ق.
[۳]. ر.ک: پایگاه اطلاع رسانی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم؛ البته دوباره یادآوری می‌کنیم، مجتهدینی که تقلید از آنها جایز است، به این چند نفر منحصر نبوده و ما به جهت شهرت بیشتر این فقها، اسامی آنان را در اینجا ذکر نمودیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *