خانه / مذهبی / احکام و مسائل شرعی / حکم زن حائض در زیارتگاه های ائمه اطهار(ع) و امام زادگان چیست؟

حکم زن حائض در زیارتگاه های ائمه اطهار(ع) و امام زادگان چیست؟

حکم زن حائض در زیارتگاه های ائمه اطهار(ع) و امام زادگان چیست؟

امام‌ زاده, امامان, توقف, جنابت, جنب, حائض, حرم, زن

 

خلاصه پرسش

حکم زن حائض در زیارتگاه های ائمه اطهار(ع) و امام زادگان چیست؟

پرسش

حکم زن حائض در زیارتگاه های ائمه اطهار(ع) و امام زادگان چیست؟ آیا آن شخص می تواند به حرم ها داخل شود؟

پاسخ اجمالی

آنچه بر شخص جنب حرام است، بر زن حائض نیز حرام است که یکی از آن موارد توقف در حرم ائمه اطهار(ع) می‌باشد. البته برخی از فقها اصل ورود به حرم امام را نیز جایز نمی دانند.
مراجع تقلید در این باره می گویند:
۱٫ امام خمینی، خوئی، تبریزی، سیستانی، سبحانی و مکارم شیرازی،خامنه‌ای، اراکی، فاضل: احتیاط واجب این است که زن حائض (مانند شخص جنب) در حرم امامان (ع) توقف نکند.[۱]  
۲٫ بهجت، گلپایگانی و صافی: احتیاط واجب نرفتن در حرم ائمه (ع) است، اگر چه از یک در وارد و از در دیگر خارج شود.[۲] بنابراین، شما می توانید طبق فتوای مرجع تقلید خود عمل نمایید.
ضمنا لازم به تذکر است که، مراد از حرم؛ همان زیر گنبد مبارک و جائى است که به آن حرم و مشهد شریف گفته مى‌شود، ولى ساختمان‌هاى ملحق به آن و شبستانها حکم حرم را ندارند و ورود جنب و حائض به آنجا مکانها اشکال ندارد، مگر جاهائى که عنوان مسجد را داشته باشد.[۳] در هر حال آنچه گذشت مربوط به حرم امامان معصوم(ع) بود و حرم امام زادگان مشمول این حکم نبوده و حایض یا جنب می تواند در این حرمها حضور یابد مگر اینکه حرم امام زاده، عنوان مسجد را نیز داشته باشد. 

  با آنکه در مصافحه و روبوسی با خود ائمه(ع)، شرط طهارت وجود نداشت، چرا برای دست زدن به نامشان باید باوضو باشیم؟!

[۱]. موسوی خمینی، سید روح الله، توضیح المسائل (محشّی)، ج ۱، ص ۲۱۲ و ۲۱۳، ذیل م ۳۵۵، محقق/مصحح: سید محمد حسین بنی هاشمی خمینی، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ هشتم، ۱۴۲۴ق؛ سبحانی، جعفر، توضیح المسائل، ص ۱۶۱، مؤسسه امام صادق (ع)، قم، چاپ سوم، ۱۴۲۹ق؛ مکارم شیرازی، ناصر، توضیح المسائل، ص ۷۵، انتشارات مدرسه امام علی بن ابی طالب (ع)، قم، چاپ ۵۲، ۱۴۲۹ق؛ آیت‌الله‌ فاضل: (اگر چه اولى آن است که حکم مسجد الحرام و مسجد پیامبر صلى اللّٰه علیه و آله و سلم را در حرم امامان علیهم السلام رعایت نماید).

[۲]. همان.

[۳]. همان، ج‌۱، ص ۵۱۷،س ۴۲۴٫

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *