تیتر خبرها
خانه / مذهبی / احکام و مسائل شرعی / فرد نابالغی که طواف حج را صحیح انجام نداده، آیا میتواند بعد از بلوغش ازدواج کند؟

فرد نابالغی که طواف حج را صحیح انجام نداده، آیا میتواند بعد از بلوغش ازدواج کند؟

فرد نابالغی که طواف حج را صحیح انجام نداده، آیا میتواند بعد از بلوغش ازدواج کند؟

#ازدواج, #صغیر, #محرم, احرام, حج, خردسال, طواف, عمره, کودک, نابالغ, نماز

 

خلاصه پرسش

فرد نابالغی که طواف حج را صحیح انجام نداده، آیا میتواند بعد از بلوغش ازدواج کند؟

پرسش

فرد نابالغی محرم که بدون طهارت و وضو اعمال حج را انجام داده و اکنون به سن بلوغ رسیده تکلیفش چیست؟ آیا میتواند ازدواج کند؟

پاسخ اجمالی

اگر فرد نابالغ به طور صحیح مُحرم شده باشد، باید طواف و نماز آن‌را به جا آورد و اگر نمی‌تواند، قبل یا بعد از برگشت – تا هر زمانی که به طول انجامد – ‌باید نایب بگیرد و با توجه به این‌که یکی از کارهای حرام برای شخص مُحرم، ازدواج است، تا زمانی که اعمال خود را تمام نکرده ازدواج برای او جایز نیست. ضمائم: پاسخ دفاتر مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:[۱] حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی): باید طواف و نماز آن را اعاده کند و اگر قادر نیست، نائب بگیرد و تا این کار انجام نشده است ازدواج برایش جائز نیست اما سائر محرمات احرام بر او حرام نیست. حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (مد ظله العالی): در فرض سؤال، ازدواج وی باطل و در برخی موارد موجب حرمت ابدی است. حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی): اگر پدر او را با نیت، مُحرم کرده باشد و یا کودک ممیز بوده و با توجه به احرام لبیک گفته است، در فرض سؤال از احرام خارج نشده و نمی‌تواند ازدواج کند و اما پدر اگر قصد احرام او را نداشته و خود بچه هم تشخیص احرام را نمی‌داده و صرفاً با پوشیدن لباس همراه بقیه لبیک گفته است، محرم نشده است و فعلاً هم تکلیفی ندارد. حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی): لازم است طواف‌ها و نماز طواف‌ها را خودش انجام دهد و اگر نمی‌تواند، نایب بگیرد تا انجام دهند. حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی): به صورت کلی اگر نابالغ به صورت صحیح مُحرم شد، باید با انجام اعمال به نحو صحیح، از احرام خارج شود و گرنه به حالت احرام باقى مى‌ماند، و محرّمات احرام بر وى حلال نمى‌شود.
حضرت آیت الله هادوی تهرانی (دامت برکاته):
باید تمام طواف‌ها و نمازهای طواف را دوباره با طهارت انجام دهد و اگر خودش نمی‌تواند، نایب بگیرد و تا وقتی که این کارها را انجام نداده است، نمی‌تواند ازدواج کند.
لینک به سایت استفتائات
 

  عرض ارادت به حضرت امام حسین (ع) ۴۴۱۱
[۱]. استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه‌ای، شبیری زنجانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی (مد ظلهم العالی) توسط سایت اسلام کوئست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *