خانه / اشعار و مدایح / خروج حضرت اباعبدالله الحسین (ع) از مدینه به سوى مکه

خروج حضرت اباعبدالله الحسین (ع) از مدینه به سوى مکه

خروج حضرت اباعبدالله الحسین (ع) از مدینه به سوى مکه

خروج حضرت اباعبدالله الحسین (ع) از مدینه به سوى مکه
.
✍️ زبده الاشعار ✍️
.
🆔: @sarmashg_channel
.
در روز ۲۸ رجب در سال ۶۰ ه‍ ق امام حسین (ع) از مدینه منوره متوجه مکه شدند.[۱] بنابر قولى شب ۲۹ رجب آن حضرت از مدینه خارج شدند.[۲] .
در این سفر همراه ایشان عقیله بنی هاشم زینب کبرى، برادرشان حضرت ابوالفضل العباس (ع)، ام کلثوم (س)، على اکبر (ع) و دیگر اهل بیت (ع) بودند. خواهران حضرت سید الشهدا (س)، با عقیله بنی هاشم و ام کلثوم (ع) ۱۳ نفر بودند.
.
بانوان دیگر از منسوبین حضرت، علیا مخدره ام کلثوم صغرى دختر زینب کبرى (س) که با شوهرش به کربلا آمد و دیگرى خواهر امیرالمؤمنین (ع) جمانه دختر ابوطالب (ع). همچنین ۹ کنیز با حضرت از مدینه خارج شدند و ۱۰ نفر غلام با حضرت بودند. چند نفر از همسران امام مجتبى (ع) و ۱۶ نفر از اولاد دختر و پسر امام مجتبى (ع) و خانواده مسلم بن عقیل (ع) و دیگر اصحاب و بستگان حضرت نیز همراه بودند.
.
لوازم و سوارى هایى که همراه داشتند عبارت بود از ۲۵۰ اسب، ۲۵۰ ناقه. از این تعداد، ۷۰ ناقه براى حمل خیمه ها، ۴۰ ناقه براى حمل دیگ و ظروف و ادوات ارزاق، ۳۰ ناقه براى حمل مشک های آب، ۱۲ ناقه براى جامه ها و دراهم و دنانیر، ۵۰ ناقه براى حمل ۵۰ هودج تعبیه شده براى حمل مخدرات و علویات و اطفال و ذرارى و خدمتگزاران و کنیزان و بقیه شتران براى حمل وسایل مختلف که مورد لزوم بود.[۳] ➖➖➖➖➖
[۱] ارشاد: ج ۲ ص ۳۴٫ اعلام الورى: ج ۱ ص ۴۳۵٫ بحارالانوار: ج ۴۴ ص ۳۲۹٫
.
[۲] فیض العلام: ص ۳۲۹٫
.
[۳] از کتاب مدینه تا مدینه: ص ۷۷ تا ۹۰٫ براى اطلاع بیشتر به کتابهاى «بیت الاحزان» عبدالخالق بن عبدالرحیم یزدى، قمقام زخار، معالى السبطین، ابومخنف، ریاض القدس، بحار الانوار، تاریخ اصم کوفى مراجعه شود.
.
#
#
.
✍️ # ✍️
.
🆔: @sarmashg_channel

  ای آنام بتولین نشانه سی آچ گوزون اویان حسین جان

شما میتوانید برای پیدا کردن محتوای مشابه به دسته بندی و برچسب های این مطلب و یا به مطالب مرتبط در زیر این مطلب مراجعه کنید مسلما اشعار دیگه ای هم هستند که شما با جستجو کردن در این سایت میتونید به صورت رایگان از آنها استفاده کنید.

اشعار و مدایح زبده الاشعار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *