خانه / مذهبی / تجلی رحمت خاصه خداوند در ایام الله

تجلی رحمت خاصه خداوند در ایام الله

تجلی رحمت خاصه خداوند در ایام الله

مذهبی, منبر مکتوب – امام حسین (علیه السلام)

تجلی رحمت خاصه خداوند در ایام الله

در شب و روز ایام الله یا شب موالید ائمه علیهم السلام اینطور نیست که فقط دور یکدیگر نشسته باشیم و صرفا واقعه ای که در گذشته اتفاق افتاده را تجدید خاطره کنیم. در ایام الله اینطور نیست که فقط یک حادثه ای در گذشته رخ داده باشد و تمام شده باشد. هر شب قدر در هر سال یک سهمیه رحمت و عنایت دارد، یک نزول و فرود ملائکه ای دارد غیر از سال قبل و غیر از سال بعد، یک تجلی و رحمت خاصی خداوند می فرستد. امشب هم همینطور است، پروردگار عالم یک رحمت خاصی به یمن امام حسین علیه السلام سرازیر می کند لذا سعی کنید امشب وفردا آن سهمیه را دریافت کنیم.

تفاوت بین سلوک و جذبه

اهل معرفت می گویند: کسانی که راه خدا را می روند یا در سیروسلوک قرار می گیرند و منزل به منزل می روند یا اینکه خدا آنها را به صورت جذبه و جهشی به جلو می برد. به تعبیر قرآن راه خدا را دوجور می شود رفت یا انسان خودش راه خدا را برون یا او را ببرند. تعبیر قرآن درباره حضرت موسی این است: وَ لَمَّا جاءَ مُوسی لِمیقاتِنا۱؛ وقتی موسی آمد. اما همین قرآن وقتی به پیغمبر صلی الله علیه و آله می رسد و می خواهد سیر حضرت را که از مسجدالحرام به مسجدالاقصی رفت، بیان کند چون در آنجا هم تکلمی بین خدا وحضرت بوجود آمد، می فرماید: منزه است خدایی که عبدش(پیغمبر) را برد. این دو تعبیر همان فرق بین سلوک و جذبه است.

“برق عشقی” که حافظ در اشعارش می گوید همین جذبه هاست که در دل می افتد و عشقی است که انسان را جهشی می برد. آن برق عشقی که خدا در دل بزند باعث می شود دل روشن شود و حقایقی که تا الان آشکار نبود، آشکار شود. اگر آدم بتواند سحرها، چند دقیقه قبل از اذان بیدار باشد خیلی خوب است و درک سحر یک فضیلت است. در سحرها این جذبه ها خیلی گیر می آید به قول حافظ جذبه های الهی سحرها می آید برقی از منزل لیلی بدرخشید سحر؛ جذبه هایی که انسان را جهشی بالا می برد، زمینه ی برق عشق الهی در سحرهاست.

چطور از خوابیدن ثواب کسب کنیم؟

شیخ بهائی در یکی از کتاب های اش که ظاهرا کشکول می باشد، یک محاسبه ی خیلی زیبایی کرده است، شیخ بهائی در کشکول اش می گوید ببین اگر کسی شبانه روز شش ساعت بخوابد به فرض بیش تر هم نباشد؛ همان شش ساعت یعنی یک چهارم شبانه روز، خب اگر عمر چنین فردی ۸۰ سال شود چقدرش را در خواب بوده است؟ بیست سال، حالا آن خواب غفلت به کنار ، آن که امکان دارد هر ۸۰ سال اش در خواب غفلت باشد نه همان خواب خُر و پفی زیر لحافی مدنظر است. بیست سال اش و فقط در خواب بوده است این بیست سال برای اش گناه نمی نویسند خواب می باشد دیگر گناه نیست ولی ثواب هم نمی نویسند، بیست سال است مگر ما چقدر عمر داریم؟ آنوقت آدم می تواند کاری با نیت بکند ، نیت که خرج ندارد که با نیت می تواند این چیزها را جمع بکند حضرت فرمود که اگر شب می خواهید بخوابید این کارها را بکنید، همان که امام صادق علیه السلام به ما یاد داد مثلا نیت کند قبل از نماز صبح بیدارشود آن وقت نفسهایش را تسبیح می نویسند و ۲۰ سالش پر می شود.

عوامل جذبه

از چیزهای دیگری که برای انسان جذبه می آورد گرفتن دست دیگران است، کسی که از لحاظ مالی یا آبرویی یا فکری در حال سقوط هستند و می توانید دست آنها را بگیرید. خدا می گوید تو دست او را گرفته ای من هم دست تو را می گیرم از عوامل جذبه است.

عوامل جذبه متعدد است، یک موقع کسی خبر ندارد و دلت می شکند و قطره اشکی برای خدا و اولیای خدا از چشمت جاری می شود چه بسا این از عوامل جذبه باشد.

مرحوم طیب کسی بود که در آشوبی که شعبان بی مخ راه انداخته بود در دارودسته ی آنها بود، آدمی بود که چاقو و قمه خورده بود و اهل دین نبود اما چند خصلت داشت. یک خصلتش این بود که با امام حسین علیه السلام قهر نبود و دسته ای که در عاشورا در تهران راه می انداخت بزرگ ترین دسته ی تهران بود. خیلی جوانمرد بود و نیم توانست ببیند کسی در زندگی به زمین خورده است و حتما دستش را می گرفت. گاهی جوانانی که نزدش می آمدند و درخواست پول برای ازدواج می کردند او در بازار گشت می زد و برای آنها پول جمع می کرد. برای دیگران حاضر بود آبرو گرو بگذارد و دست افتاده را خیلی می گرفت، تکیه کلامش همیشه این بود: خدایا پاکم کن، خاکم کن.

داستانی از ارادت طیب به سادات

خودم از یکی از بزرگان قم شنیدم که می گفت:طیب در کوچه ای که نوچه هایش هم همراهش بودند، حرکت می کرد. شخص سیّدی که شال سبز به کمر بسته بود را دید روی اثاثیه اش نشسته بود. به اطرافیانش گفت: بروید بپرسید آقا سید برای چی رو اثاثیه نشسته.سید گفت مستاجر بودم و صاحب خانه مرا انداخته بیرون و جواب کرده است. طیب گفت وانت بگیرید. حالا سید هم متحیربود که چه اتفاقی دارد می افتد. خودش هم جلو نشست و او را برد یک خانه ای نوساز.سند خانه را به نام او زد و اثاثیه را خالی کردند. کلید خانه را داد دست سید و گفت آقا سید این خانه را برای خودم ساخته بودم . این هم کلید خانه. فقط به مادرت زهرا بگو آن طرف هم یک خانه برای من بسازد.

این مردانگی ها را داشت. در ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ که فریاد امام از قم بلند شد علیه طاغوت و استکبار که بعضی به ظاهر مقدسین ترسیدند به میدان بیاید، طیب در حمایت از امام دسته راه انداخت و بیرون آورد. جذبه های خدا شامل حالش شده بود، او را به زندان بردند و این قدر او را زدند و شکنجه کردند و گفتند: تو را آزاد می کنیم و پول هم به تو می دهیم فقط به یک شرط که مصاحبه ای در رادیو با تو ترتیب بدهیم و شما بگو از خمینی پول گرفته ای.

طیب قبول نکرد و گفت: من با بچه های حضرت زهرا در نمی‌افتیم. من این سید رو نمی شناسم؛ اما با او در نمی افتم و از او پولی نگرفته ام. طیب به برادرش گفت: سلام من را به امام برسان و به او بگو: من به شما خیانت نکردم، شما مرا شفاعت کنید. امام فرمود: می دانم طیب مرد است و اهل خیانت نیست، طیب کارش درست است و نیاز به شفاعت من ندارد.

وقتی او را برای اعدام می بردند هم سلولی او نقل می کند که طیب روی میله زندان زد و گفت: اگر یک روز خمینی را دیدی، سلام من را به او برسان و بگو خیلی‌ها شما را دیدند و خریدند ، ما ندیده شما را خریدیم و عاشق شما شدیم. به طیب “حرّ انقلاب” می گویند و روی قبرش هم همین را نوشته است.

گدایی گردد از یک جذبه شاه        به یک لحظه دهد کوهی به کاهی

جذبه های خدا وقتی بیاید انسان را جهشی می برد. حر در کمتر از نصف روز از قعر جهنم به بالا آمد چون با امام زمانش می جنگید. ما با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف جنگ نداریم اما حر دل خانواده امام حسین علیه السلام را لرزاند. یکی از چیزهایی که باعث جذبه می شود امام حسین علیه السلام است، اباعبدالله و دستگاه امام حسین علیه السلام انسان را جهشی بالا می برد. امام رضا علیه السلام فرمود: همه ی ما اهل بیت کشتی نجات هستیم اما کشتی نجات امام حسین علیه السلام سریع تر می برد و وسیع تر است و همه را راه می دهند.

برای همین شفاعت امام حسین علیه السلام در روز قیامت گسترده ترین شفاعت است. چون شفاعت در روز قیامت برای کسی است که در اینجا و دنیا ارتباطی با شفیع داشت باشد تا آنجا این ارتباط خودش را به صورت شفاعت نشان دهد. در قیامت این قدر افراد دستشان در درست امام حسین علیه السلام است.

تعطیلی عمومی روز عاشورا در هند

درباره وجود مقدس سیدالشهدا علیه السلام روایاتی گفته شده که درباره احدی نیست، حتی درباره پیامبر صلی الله علیه و آله هم نیامده؛ نه اینکه کسی گمان کند که مقام امام حسین علیه السلام از آنها بالاتر است بلکه مقام آنها حتی مقام امام حسن علیه السلام از ایشان بالاتر است. بحث این است که امام حسین علیه السلام با شهادتش بر دلها تاثیری گذاشت و ارتباطی برقرار کرد که با دیگر معصومین نیست. در طول سال آن مقدار که بر امام حسین علیه السلام می کنید برای بقیه معصومین هم می کنید؟ نه. حتی در شهادت بقیه معصومین در روضه آخرش ختم به امام حسین علیه السلام می شود. در هند سه روز تعطیل عمومی است! هندی که تعداد مسلمانان کمتری دارد که یک روز آن مربوط به روز عاشوراست. روز عاشورا در هند روز تعطیلی عمومی شان است، تعطیلی مطلق هست.

ما حدود ۳۰ سال است که برای بقیه ائمه علیهم السلام مراسم می گیریم ایام فاطمیه، دهه صادقیه، باقریه و مهدویه. در طول تاریخ قرن هاست که شیعه فقط و فقط یک مجلس داشت! عاشورا! با همین یک مجلس بود که دین و احساسات خودش را به نفع اهل بیت علیهم السلام رشد می داد. ما شیعه بودنمان را از کلاس درس یاد نگرفته ایم بلکه از همین مجالس بوده است که از بچگی ما را می برده اند.

برکات شهادت امام حسین(ع)

خدا عوض شهادت امام حسین علیه السلام چیزهایی به او داد که به احدی حتی پیغمبر صلی الله علیه و آله نداده است. وقتی امام حسین علیه السلام به دنیا آمدند و قنداقه ی ایشان را به پیغمبر صلی الله علیه و آله دادند حضرت بسیار گریه کردند و فرمود که آخر این بچه چه می شود. حضرت زهرا سلام الله علیها خیلی محزون شد. جبرئیل لوحی از طرف خداوند به حضرت دادند برای آرام شدن حضرت زهرا سلام الله علیها. در این نامه سرگذشت فرزندان حضرت زهرا سلام الله علیها آمده و گفته شده که مهدی شما هم خواهد آمد و یک امیدی بود.

در این لوح خداوند فرمود: عوض آن شهادت ۸ چیز به او می دهم؛ یکی از آنها این است که امامان شیعه از نسل او هستند که آخرین آنها یعنی امام زمان علیه السلام، محصول کار اباعبدالله علیه السلام در روز عاشورا را برداشت خواهد کرد. امام باقر علیه السلام فرمود: در شب عاشورا جدّم به یارانش فرمود: فردا بلای سنگینی می آید و همه شهید خواهیم شد اما مهدی ما خواهد آمد؛ فکر نکنید این خون ها هدر می رود و ما بر می گردیم.

ایام الله چه روزهایی است؟

یکی از محکم ترین اعتقادات شیعه بحث رجعت است که در روایات به طور متواتر آمده که معصومین علیهم السلام برمی گردند که اولین آنها امام حسین علیه السلام است، گویی حضرت بر میگردد و کار نیمه تمامش در عاشورا را انجام میدهد. البته در قیامت نشان داده می شود امام حسین علیه السلام که بود وقتی آن شفاعت عظیم را انجام می دهند و همه را به بهشت می روند معلوم می شود حضرت که بوده!

ایام الله سه روز است که رحمت خاصه خدا در آن روزها تجلی پیدا میکند: یوم الظهور، یوم الرجعت، یوم القیامه؛

ظهور امام زمان علیه السلام محصول خون سیدالشهدا علیه السلام و مدیون ایشان است، صدای حضرت شبیه صدای امام حسین علیه السلام است. در رجعت که امام حسین علیه السلام بر می گردد و قیامت هم ایشان دستگیری می کنند، هر سه روز ایام الله ایام الحسین است.

دیگر چیزهایی که خدا به امام حسین علیه السلام دادند این است که در تربت ایشان شفا قرار داده است. امام کاظم علیه السلاک در وصیت خود فرمود: وقتی من از دنیا رفتم، مرا دفن کنید. قبر من را به اندازه چهار انگشت بالاتر آورید که معلوم شود قبر است. ولی از خاک قبر برندارید. قبل از اینکه امام حسین علیه السلام در آنجا دفن شود خاک کربلا کیمیا بود. در “کامل الزیارات” آمده که سرزمین کعبه افتخار می کرد که من آن زمینی هستم که کعبه بر من بنا می شود اما سرزمین کربلا می گوید: خاموش من زمینی هستم که حسین بن علی علیه السلام در من دفن خواهد شد. تربت سیدالشهدا علیه السلام امان من النار است.

نداریم از اولیای الهی کسی را که به قرب الهی رسیده باشد و گریه کن و متوسل به امام حسین علیه السلام نبوده باشد. هر روز به حضرت سلام بدهید.

در قم در زمان مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، یک سیل بسیار عظیمی آمده بود که خیلی خطرناک بود. رودخانه بالا آمده بود و خطر برای کل شهر بود. مرحوم آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی یک مقدار از تربت امام حسین در رودخانه ریختند. سیل نشست.

منبع:سایت وارث

منبر مکتوبی از سایت منبر ها با عنوان تجلی رحمت خاصه خداوند در ایام الله کپی شد و در زمان ۲۰۱۹-۰۸-۱۹ ۱۹:۲۷:۱۰ در دسته بندی و برچسب مذهبی, منبر مکتوب – امام حسین (علیه السلام) در سایت سرمشق انتظار قرار داده شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *