خانه / پزشکی و سلامت / دکتر سلام / آسپرین؛ کاربرد، عوارض و نحوه مصرف آسپرین

آسپرین؛ کاربرد، عوارض و نحوه مصرف آسپرین

آسپرین یک داروی ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که در درمان تب، درد و التهاب بدن موثر است. همچنین از لخته شدن خون (ضد ترومبوز) جلوگیری می کند. در این مقاله از بخش داروهای دکتر سلام به بررسی نحوه مصرف آسپرین می پردازیم. به عنوان گروهی از داروهای ضد التهابی غیر استرویدی (NSAIDs)، یک مسکن غیر مخدر است و برای تسکین دردهای خفیف تا متوسط  بسیاری کاربرد دارد از جمله:

  • سردرد
  • صدمه و آسیب
  • گرفتگی های دوران قاعدگی
  • آرتریت
  • سایر شرایط اسکلتی عضلانی

سایر داروهایی که در گروه آسپرین قرار دارند

ایبوپروفن (Motrin)، اندومتاسین (Indocin)، نابومیتون (Relafen) و چندین نمونه دیگر در دسته آسپرین قرار می گیرند. تمام این داروها باعث کاهش سطح پروستاگلاندین ها می شوند. پروستاگلاندین ها مواد شیمیایی هستند که در زمان وجود التهاب، آزاد شده و باعث درد و تب می شوند.

آسپرین

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، آنزیم هایی که باعث تولید پروستاگلاندین ها می شوند را مسدود می کنند (سیکلواکسیژناز) و منجر به کاهش غلظت پروستاگلاندین ها می شوند و در نتیجه التهاب، درد و تب کاهش پیدا می کند. مهار کننده های پروستوگلاندین ها، عملکرد پلاکت ‌ها و توانایی لخته شدن خون را کاهش می‌دهند.

این دارو به گونه ای متفاوت تر از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانع از عملکرد پلاکت ها می شود و اثرات ضد ترومبوزی آن طولانی‌تر است.  به همین دلیل این دارو برای پیشگیری از حملات قلبی و سکته استفاده می‌شود. سازمان غذا و داروی آمریکا، در ژوئن ۱۹۶۵، آسپرین بایر را تائید کرد.

آسپرین در چه مواردی استفاده می شود؟

آسپرین به منظور درمان التهاب، تب و درد ناشی از انواع مختلف آرتریت استفاده می شود، از جمله:

  • آرتریت روماتوئید
  • آرتریت روماتوئید نوجوانان
  • لوپوس اریتماتوی سیستمیک
  • انسداد اسپوندیلیت
  • سندرم رایدر
  • آرتروز
  • آسیب به بافت های نرم، مانند تاندونیت و بورسیت (تورم کیسه های مفصلی)

از این دارو برای درمان تب، درد و التهاب استفاده می‌شود. همچنین این دارو را می‌توان برای درمان علائم آرتریت روماتوئید، آرتروز، لوپوس و سایر بیماری‌های روماتیسمی تجویز کرد. مصرف آسپرین با دوز پایین ممکن است به بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر نیز پیشنهاد شود.

آسپرین همچنین برای تسکین سریع درد های خفیف تا متوسط و تب ناشی از سایر شرایط التهابی استفاده می شود. از آنجایی که آسپیرین عملکرد پلاکتها را برای مدت زمان طولانی مهار می کند، برای کاهش خطر ابتلا به سکته یا حمله قلبی در افرادی که دچار سکته یا حمله قلبی شده اند نیز استفاده می شود.

آسپرین

مقدار دوز مصرفی آسپیرین به چه میزان است؟

آسپرین باید به همراه غذا خورده شود. دوزهای مصرفی روزانه بین ۵۰ تا ۶۰۰۰ میلیگرم است و بسته به نوع استفاده، متغیر می باشد.

دوزهای معمول برای درمان درد های خفیف تا متوسط، ۳۵۰ یا ۶۵۰ میلیگرم در هر ۴ ساعت یا ۵۰۰ میلیگرم در هر ۶ ساعت است.

دوزهای مصرفی برای آرتریت روماتوئید ۵۰۰ میلیگرم در هر ۴ تا ۶ ساعت، ۶۵۰ میلیگرم در هر ۴ ساعت، ۱۰۰۰ میلیگرم در هر ۴ تا ۶ ساعت، ۱۹۵۰ میلیگرم دو بار در روز می باشد.

در صورت بروز علائم حمله قلبی، باید به میزان ۱۶۰ تا ۳۲۵ میلیگرم از قرص آسپرین روکش دار غیر روده ای، بلافاصله جویده شود.

دوز مصرفی برای جلوگیری از بروز یک سکته دیگر، ۷۵ تا ۱۰۰ میلیگرم در روز است .

آسپرین یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی سالیسیلات است (NSAID)

سه دسته از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی سالیسیلات (NSAIDs)وجود دارد: سالیسیلات، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی سالیسیلات مرسوم و رایج و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی سالیسیلات انتخابی سیکلواکسیژناز ۲ (COX2). آسپرین یک نوع  سالیسیلات است.

فرمولاسیون آسپیرین

اسید استیلسالیسیلیک، یک عنوان کلی برای آسپرین است و اسامی تجاری دیگری برای این دارو وجود دارد. این دارو به عنوان یک قرص که در طولانی مدت آزاد می شود، شاخته می شود یعنی این که دارو در طول زمان و به مرور، به صورت آرام، آزاد می شود. آسپیرین به عنوان یک قرص که باید طبق یک الگوی ثابت خورده شود، قرص های روکش دار روده ای، قرص های تاخیری آزاد شونده (دارو  پس از مصرف آزاد می شود)، قرص های آزاد شونده طولانی مدت (دارو به آرامی در طول زمان آزاد میشود)، قرص های جویدنی، قرص های جویدنی به صورت آدامس و شیاف نیز در دسترس است. این دارو همچنین می تواند جزء تشکیل دهنده  در ترکیب یک دارو باشد. به عنوان مثال، پرکودان شامل آسپرین و اکسی کدون است.

قرص های جویدنی برای کودکان، شامل ۸۱ میلیگرم آسپرین است. میزان آسپرین در قرص ها و کپسول ها، به مقدار ۳۲۵ میلیگرم یا ۵۰۰ میلیگرم است. قرص ها و کپسول های آسپرین روکش دار روده ای نیز به همین مقدار حاوی آسپرین هستند.

علاوه بر این، پیدا کردن قرص‌ها و کپسول های آسپرین با دوز ۸۱ میلیگرم، آسان است زیرا  بیشتر متخصصان قلب، این مقدار دوز مصرفی را برای بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر توصیه می‌کنند.

آسپرین

چگونگی مصرف آسپرین

آسپرین باید مطابق دستور درج شده بر روی بسته بندی و یا دقیقا مطابق با دستور تجویزی پزشک مصرف شود. برای درمان درد یا تب، هر ۴ تا ۶ ساعت می توان از آسپرین غیر تجویزی و بدون نسخه استفاده کرد. برای اطمینان از مصرف درست و موثر آسپرین، بیماران مبتلا به آرتریت باید به طور دقیق از دستورات پزشک خود پیروی‌کنند.به غیر از دستورات دوز مصرفی، برای استفاده صحیح از آسپرین، پیشنهادات زیر را نیز دنبال کنید:

قرصهای آزاد شده در طولانی مدت باید به طور کامل بلعیده شده و با یک لیوان پر از آب خورده شوند. شکستن، خرد کردن و یا جویدن قرص ها توصیه نمی شود، زیرا با اثر آزاد شدن طولانی مدت دارو تداخل پیدا می کند و می تواند خیلی زود، آزاد شود.

قرص های آسپیرین باید با یک لیوان پر از آب، بلعیده شود.

قرص های قابل جویدن آسپیرین را می توانید بجوید، خرد کنید و یا به صورت کامل مصرف کنید.. پس از خوردن قرص، نوشیدن یک لیوان پر از آب توصیه می شود.

اقدامات احتیاطی در رابطه با مصرف آسپرین برای کودکان یا نوجوانان

قبل از دادن این دارو به یک کودک یا نوجوان، با پزشک خود مشورت کنید. برخی از کودکان یا نوجوانان پس از مصرف این دارو، ممکن است دچار سندرم ری شوند، به خصوص اگر مبتلا به ویروس، آبله مرغان یا آنفلوآنزا باشند. سندرم ری یک بیماری جدی است. سندرم ری باعث تجمع چربی در مغز، کبد و اندام های دیگر بدن می شود.

آسپرین

عوارض جانبی آسپرین

بیشتر بیمارانی که آسپرین مصرف می‌کنند با عوارض جانبی چندانی روبرو نمی شوند، اگرچه که عوارض جانبی جدی نیز ممکن است بروز کند. پیشنهاد می‌شود که بیماران از پایین‌ترین مقدار دوز این دارو استفاده کنند تا بروز عوارض جانبی را به حداقل برسانند. عوارض جانبی احتمالی مربوط به مصرف این دارو شامل موارد زیر می باشد:

  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • دل درد
  • سوزش سر دل
  • سوزش شکم
  • التهاب معده
  • خونریزی خطرناک و جدی معده و روده
  • مشکلات کبدی
  • زخم معده و خونریزی بدون وجود درد شکم
  • وز وز یا زنگ زدن گوش که معمولا به دوز مصرفی مربوط می شود.
  • خارش و تحریک پوست
  • مشکلات کلیه
  • سرگیجه
  عفونت های قارچی لب و صورت؛ علائم، علل و درمان

پیشگیری از بروز فعل و انفعالات دارویی با آسپرین

عقل حکم می کند که در مورد مصرف هر گونه مکمل‌، داروهای گیاهی و داروهای بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است فکر کنید که لزومی ندارد به پزشک خود بگویید که آسپرین مصرف می‌کنید، اما این دارو می‌تواند با بسیاری از داروهای دیگر فعل و انفعالاتی را ایجاد کند.

در صورت مصرف هر یک از داروهای زیر و همزمان با مصرف آسپیرین، با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است به تنظیم دوز مصرفی نیاز داشته باشید و یا لازم باشد که نظارت دقیق تری بر روی عوارض جانبی داشته باشید.این داروها عبارتند از:

  • دیاموکس (داروی آب سیاه یا داروهای تشنج)
  • دیلانتین (دارو ضد تشنج)
  • دیپاکوت(تشنج، میگرن، دو قطبی)
  • مهار کننده های ACE (فشار خون)
  • رقیق کننده های خون شامل کومادین، هپارین
  • مسدود کننده های بتا (فشار خون)
  • دیورتیک ها
  • داروهایی برای بیماری دیابت
  • داروهایی برای بیماری آرتریت یا نقرس

آسپرین

افزایش خطر ابتلا به آلرژی با مصرف آسپرین

اگر قبلا مبتلا به آسم بوده اید و یا دچار گرفتگی، آبریزش یا پولیپ بینی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت داشتن این شرایط چه قبلا و چه در حال حاضر، احتمال خطر واکنش آلرژیک به آسپرین وجود دارد. پزشک شما ممکن است گزینه دیگری را به شما پیشنهاد کند.

مصرف الکل و آسپرین

اگر هر روز، سه بار یا بیشتر از نوشیدنی های الکلی استفاده می کنید، از پزشک خود سوال کنید که آیا می‌توانید از آسپرین یا داروهای ضد درد دیگر استفاده کنید یا خیر و در مورد سوزش و درد قلب، درد معده، سابقه زخم معده، کمخونی و یا خونریزی با پزشک خود صحبت کنید. هدف از صحبت کردن در مورد این مسائل با پزشک خود، قبل از مصرف این دارو این است که  از مشکلات کلیوی، کبدی و مشکلات خونریزی ناشی از اضافه کردن این دارو پیشگیری کنید.

اجتناب از مصرف آسپرین در زمان بارداری و دوران شیر دهی

آسپرین در دوران بارداری و در مادرانی که شیرده هستند، نباید مصرف شود. اگر در هنگام مصرف این دارو باردار شوید، در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. اگر آسپیرین در چند ماه آخر بارداری مصرف شود، می تواند به جنین صدمه بزندو احتمالا باعث بروز مشکلاتی در زمان زایمان می شود.

آسپرین و نقش آن در درمان سرطان

استفاده منظم از آسپیرین می تواند به درمان برخی سرطان ها کمک کند، بررسی جدیدی از ۷۱ مطالعه پزشکی انجام شده است. بررسی سیستماتیک، که به بررسی بقای ۱۲۰۰۰۰ بیمار مبتلا به سرطان که آسپیرین مصرف کرده بودند، در مقایسه با ۴۰۰۰۰۰ بیمار که از آسپرین استفاده نکردند، نشان داد که در هر زمان پس از تشخیص برخی از سرطان ها، نسبت بیمارانی که هنوز زنده بودند ۲۰-۳۰٪ بود در مصرف دارو بیشتر است. شیوع سرطان به سایر قسمتهای بدن نیز در بیمارانی که از آسپرین استفاده می کردند، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

پیتر الوود، استاد افتخاری در دانشگاه کاردیف، که هدایت این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: استفاده از آسپرین با دوز کم به عنوان پیشگیری در بیماری های قلبی، سکته مغزی و سرطان به خوبی تثبیت شده است اما اکنون شواهدی در دست است که نشان می دهد این دارو می تواند نقش ارزنده ای داشته باشد. یک درمان اضافی برای سرطان نیز هست. ”

داروی آسپرین

محققان یکی از مطالعات سرطان روده بزرگ را مورد بررسی قرار دادند که یک مرد غیر دیابتی حدود ۶۵ سال که آسپرین مصرف می کند، مشابه با مردی است که ۵ سال کمتر از او سن دارد که هیچکدام را مصرف نمی کند. برای یک زن در سن مشابه با سرطان روده بزرگ، افزودن آسپرین می تواند منجر به تشابه با یک زن چهار سال جوان تر شود.

تقریبا نیمی از مطالعات موجود در این بررسی مربوط به بیماران مبتلا به سرطان روده بود و بیشتر مطالعات دیگر مربوط به بیماران مبتلا به سرطان پستان یا پروستات بود. مطالعات بسیار کمی در مورد بیماران مبتلا به سایر سرطانهای شایع وجود دارد، اما به طور کلی شواهد جمع آوری شده برای همه سرطانها حاکی از بهره مندی از آسپیرین است.

همه این شواهد سودمند محدود است. اول، مطالعات مشاهده ای بیمارانی که آسپیرین را به دلایل دیگری غیر از درمان سرطان مصرف می کردند، ناشی می شود، آزمایشات تصادفی مناسب که برای آزمایش آسپرین و سرطان استفاده شده است، نمی باشد. علاوه بر این، شواهد کاملاً سازگار نیستند و برخی از مطالعات نتوانستند فواید قابل انتساب به آسپرین را کشف کنند. بنابراین شواهد بیشتری لازم است. تعدادی کارآزمایی تصادفی جدید تنظیم شده است، اما بعید است که اینها برای چند سال آینده گزارش شوند.

در این بررسی موضوع خونریزی با دقت بررسی شد. اطلاعات مربوط به خونریزی از هر ۷۱ نفر مورد آزمایش قرار گرفته و پاسخ ۳۱ نفر مثبت بوده است.تعداد بسیار کمی از بیماران خونریزی جدی داشتند. در میان کسانی که مبتلا به آن بودند، نسبت بیمارانی که از آسپیرین خونریزی جدی داشتند، بیشتر از نسبت بیمارانی است که آسپرین مصرف نکرده و معده خودبخود و دلایل دیگری غیر از آسپیرین خونریزی کرده است. در دو مطالعه تعداد بسیار کمی خونریزی معده کشنده رخ داده است، اما دوباره این نسبت در بیمارانی که آسپرین مصرف نمی کنند بیشتر از بیماران بود.

پیتر الوود، استاد افتخاری در دانشگاه کاردیف، که این تحقیق را هدایت می کند، می گوید: “به بیماران مبتلا به سرطان باید مدارکی که اکنون موجود است داده شود و به آنها کمک می شود تا قضاوت خود را در مورد تعادل بین خطرات و مزایای استفاده از دوز کم روزانه انجام دهند. مطالعات بیشتر ضروری است، و بیماران باید به شدت برای شرکت در مطالعات تحقیقاتی مناسب تشویق شوند. همه بیماران قبل از شروع داروهای جدید باید با پزشک معالج خود مشورت کنند.”

داروی آسپرین

خطر مصرف روزانه از آسپرین 

بسیاری از مردم با مصرف روزانه قرص آسپرین به اشتباه تصور می کنند که به قلب آن ها کمک می کند. اما مصرف این دارو هر روز می تواند خطر خونریزی و دیگر مشکلات قلبی و عروقی را افزایش دهد. متخصصان می گویند که شما باید در مورد اینکه آیا مصرف آسپرین روزانه ایمن است یا نه، مشورت کنید. برای سال های متمادی، ارائه دهندگان خدمات بهداشتی استفاده روزانه از آسپیرین را برای کمک به جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی در افرادی که خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی دارند ، توصیه می کنند.

  ترشحات زرد رنگ در خانم ها نشانه چیست؟ + سوالات متداول

سپس، در سال ۲۰۱۸ ، سه مطالعه بر این واقعیت تأکید کردند که آسپرین همیشه برای سلامتی ما مفید نیست و می تواند با خطر بیشتری از جمله خونریزی شدید همراه باشد. با این حال، با وجود این یافته ها ، این ایده که آسپرین می تواند به سلامت قلب ما ، به ویژه برای سالمندان کمک کند ، هنوز پا برجاست.

و اکنون تحقیقات جدید در مرکز پزشکی Deaconess Beth Israel نشان داده است که میلیون ها بزرگسال آمریکایی هر روز بدون در نظر گرفتن اینکه پزشک آنها آن را توصیه نمی کند ، هنوز آسپرین مصرف می کنند. این یافته ها مغایر با دستورالعمل های انجمن قلب فعلی آمریکا و کالج قلب و عروق آمریکا است ، که به صراحت بیان می کنند بزرگسالان بالای ۷۰ سال که دچار حمله قلبی نشده اند و افرادی که خطر خونریزی بالاتری دارند ، نباید آسپیرین مصرف کنند.

منبع مطالعه Trusted این هفته در Annals of Medicine داخلی منتشر شد. در حالی که آسپرین می تواند برای افرادی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده اند ، سودمند باشد ، اما برای همه ضروری است که در مورد مصرف آسپیرین با پزشک خود مشورت کنند.

دکتر آدیتا بهارداواج ، متخصص قلب و عروق مداخله ای با موسسه بین المللی قلب دانشگاه لما لیندا گفت:”تصمیم پزشکی در مورد آسپرین درمانی باید چندین عامل را در نظر بگیرد، از جمله سن بیماران ، سابقه قبلی بیماری قلبی، خطر خونریزی و استفاده همزمان از سایر رقیق کننده های خون. نکته اصلی این است که با پزشک خود مشورت کنید که آیا آسپرین برای شما مفید است .”

داروی آسپرین

میلیون ها نفر بدون اطلاع پزشک آسپرین مصرف می کنند

محققان برای درک چگونگی استفاده گسترده از آسپرین ، داده های سلامت ۱۴۳۲۸ بزرگسال از بررسی ملی مصاحبه بهداشت ملی ۲۰۱۷ را بررسی کردند. تیم، پاسخ شرکت کنندگان را بر اساس سه سوال ارزیابی کردند:

  • اگر پزشک یا متخصص بهداشتی توصیه کرده اند که هر روز آسپرین با دوز کم مصرف کنند تا بیماری قلبی را کنترل کنند.
  • اگر اکنون این توصیه را دنبال کنند.
  • اگر آنها به خودی خود آسپرین مصرف می کنند تا از بیماری قلبی جلوگیری و کنترل شود.

این مطالعه نشان داد که حدود ۲۳ درصد یا ۲۹ میلیون نفر گزارش شده است که روزانه آسپیرین مصرف می کنند تا از بیماری های قلبی جلوگیری کند. از این تعداد ، تقریباً ۲۳ درصد یا ۶٫۶ میلیون نفر ، هر روز قرص آسپرین را بدون توصیه پزشک مصرف می کنند. از این گذشته ، نیمی از بزرگسالان آمریکایی ۷۰ ساله و بالاتر که به بیماری قلبی مبتلا نیستند ، گزارش دادند که روزانه آسپرین مصرف می کنند.

مصرف آسپرین گسترده و خطرناک است

محققان با توجه به اینکه تعداد زیادی از مردم در ایالات متحده بدون نیاز پزشک به آسپیرین مصرف می کنند ، باید پزشکان متخصص مراقبت های بهداشتی می بایست از بیماران خود در صورت استفاده از آسپرین سؤال کنند. علاوه بر این ، آنها باید به بیماران خود در مورد مزایا و خطرات استفاده از آسپرین ، به ویژه در بزرگسالان مسن و کسانی که به بیماری زخم معده مبتلا هستند ، آموزش دهند.

دکتر دیوید کاتلر ، پزشک داروهای خانواده در مرکز بهداشت Providence Saint John گفت: “همانطور که یک قرص آسپرین ساده به نظر می رسد ، اقدامات آن در بدن انسان پیچیده است، و اثرات آن می تواند فایده و آسیب قابل توجهی به همراه داشته باشد.” اگرچه آسپرین می تواند از لخته شدن جلوگیری کند و بنابراین مانع از سکته مغزی و سکته قلبی می شود ، اما می تواند منجر به خونریزی خطرناک و عوارض جانبی دیگر شود.

علاوه بر خونریزی در دستگاه گوارش، آسپرین درمانی روزانه می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد. همچنین می تواند در بعضی از افراد واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. به گفته کارشناسان بهداشت ، این امر خصوصاً برای افرادی که بالای ۷۰ سال سن دارند نگران کننده است. وی گفت: “بیماران سالخورده بیشتر در معرض خطر خونریزی و زخم معده هستند. خطر ابتلا به این عوارض جانبی افزایش می یابد اگر بیماران به طور همزمان از رقیق کننده های خونی دیگر (مانند وارفارین ، کلوپیدوگل) ، مسکن های ضد درد NSAID (مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن) یا استروئیدها استفاده کنند.

داروی آسپرین

آسپرین برای بعضی از افراد مفید است. به گفته کارشناسان بهداشت ، همه افراد گفته اند که افراد خاصی می توانند از مصرف آسپرین بهره مند شوند. به عنوان مثال ، اگر دچار سکته مغزی یا سکته قلبی شده اید ، پزشکان هنوز هم توصیه می کنند که از آسپرین استفاده کنید. به گفته دکتر رابرت گرینفیلد ، متخصص قلب و عروق، لیپیدولوژیست و مدیر پزشکی. قلب و عروق غیر تهاجمی و توانبخشی قلب در موسسه قلب و عروق : علاوه بر این ، کسانی که فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا یا استنت های کرونر دارند ، ممکن است به طور بالقوه از مصرف آسپرین نیز بهره مند شوند ، زیرا این مزایا ممکن است خطرات را کاهش دهد.

با این وجود ، مهم است که با پزشک متخصص قلب و عروق خود تماس بگیرید. گرینفیلد می گوید ، مراقبت های پزشکی باید فردی و شخصی باشد. گرینفیلد گفت: “گرچه دستورالعمل هایی برای استفاده بسیاری از داروها از جمله آسپیرین وجود دارد ، اما همیشه باید به خاطر داشته باشیم که معاینه بالینی لازم است.”

تحقیقات جدید مرکز پزشکی Deaconess نشان داده است که میلیون ها بزرگسال آمریکایی در حال حاضر هر روز آسپیرین مصرف می کنند با وجود این واقعیت که دستورالعمل های فعلی توصیه نمی شود که آسپرین برای بزرگسالان مسن تر که بیماری قلبی ندارند، استفاده شود. از آنجا که مصرف آسپرین می تواند عوارض جانبی جدی در برخی از افراد ایجاد کند ، مانند خونریزی خطرناک، برای پزشکان بسیار مهم است که از بیماران خود بپرسند که آیا قرص آسپرین مصرف می کنند یا نه و آنها را در مورد خطرات و مزایای احتمالی آموزش می دهند.

 آیا دارویی قوی تر از آسپیرین برای درمان شریان محیطی پاها وجود دارد؟

افراد مبتلا به بیماری شریان محیطی (PAD) در شریان های پاهای خود دارای انسداد- پلاک های آترواسکلروز- هستند  که جریان خون شریان ها را مختل می کند. پزشکان طبق مطالعات علمی جامعی که در بیش از ۵۰۰۰ نفر مبتلا به این بیماری انجام دادند؛ مصرف روزانه آسپرین را توصیه کردند. در بیماران مبتلا بهPAD ، ترک سیگار، ورزش منظم و داروهای دیگری چون استاتین می تواند به جلوگیری از ایجاد پلاک بیشتر و کاهش علائم بیماری کمک کند.

فواید آسپیرین در مبتلایان به PAD در پاها چیست؟ آسپرین تمایل خون به لخته شدن را کاهش می دهد. با این حال؛ جالب اینجاست که آسپرین تمایلی به کاهش تشکیل لخته در شریان های پا یا بهبود جریان خون در پاها؛ نشان نداده است. در واقع، دلیل اصلی درمان آسپرین ربطی به پاها ندارد. در عوض، منطق این است که افراد مبتلا به PAD اغلب در عروق قلب و مغز خود تصلب شرایین دارند، اما متوجه آن نیستند. مصرف روزانه آسپرین به طور مرتب؛ خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می دهد. بنابراین، پزشک؛ با توصیه یک آسپرین ساده و بدون نسخه، بیماری شما را درمان نمی کند: شما در حال دریافت یک مشاوره خوب هستید و محتوای این سایت، هرگز نباید به عنوان جایگزینی برای مشاوره مستقیم با یک متخصص باشد.

  فیناستراید؛ کاربرد، عوارض جانبی و نحوه مصرف فیناستراید

داروی آسپرین

آسپرین و پیشگیری اولیه از بیماری های قلبی عروقی

با کمال تعجب، یکی از بحث برانگیزترین زمینه های پزشکی پیشگیری، این است که آیا افراد بدون بیماری قلبی عروقی شناخته شده، باید برای پیشگیری اولیه از آسپرین روزانه استفاده کنند. یعنی آیا باید آسپیرین مصرف کنید تا خطر حمله قلبی، آنژین بی ثبات، سکته مغزی، حمله ایسکمیک گذرا یا مرگ ناشی از دلایل قلبی عروقی کاهش یابد؟ آسپرین برای پیشگیری ثانویه به دلیل وجود مزایای غیرقابل انکار است.

قبل از در نظر گرفتن تأثیر آسپیرین در افراد فاقد بیماری قلبی عروقی، ابتدا مهم است که موارد مصرف آسپرین که مورد بحث نیست، روشن شود. در افرادی که دچار سکته قلبی یا انواع خاصی از سکته مغزی شده اند، استفاده از آسپرین برای جلوگیری از وقوع رویداد دوم – بالقوه کشنده – کاملاً ثابت شده است. این استفاده از آسپرین پیشگیری ثانویه نامیده می شود. به طور مشابه، در افرادی که استنت یا جراحی بای پس داشتند، استفاده اغز آسپرین به طور مادام العمر و روزانه ضروری است. در حالی که یک خطر بسیار ناچیز وجود دارد که آسپیرین می تواند باعث خونریزی در مغز شود، و یک خطر دیگر مانند خونریزی تهدید کننده زندگی مانند معده شود، به طور کلی این خطرات برای تنظیم پیشگیری ثانویه ارزش آن را دارند.

مطالعه ARRIVE نشان می دهد فواید آسپیرین در پیشگیری اولیه وجود ندارد. پیشگیری اولیه به معنای تلاش برای جلوگیری از بروز اولین رویداد، مانند حمله قلبی یا سکته مغزی (یا درگذشت از این دلایل) است. در این تنظیم، ایجاد خطرات واقعی یک رویداد قلبی عروقی بسیار کم است، اگرچه خطرات خونریزی همچنان ادامه دارد. بنابراین، حاشیه سود بالقوه بسیار کمتر است.

اخیراً در مونیخ، در کنفرانس انجمن قلب و عروق اروپا – که بزرگترین نشست قلب و عروق در جهان است – نتایج مهم مربوط به آسپیرین در پیشگیری اولیه به شکل آزمایش ARRIVE منتشر شد. این کارآزمایی بالینی بالغ بر ۱۲۰۰۰ بیمار را به ۱۰۰ میلی گرم آسپرین روکش دار روزانه یا به یک دارونما (خالی) تجویز شد. به طور کلی، بعد از متوسط ​​۵ سال پیگیری این بیماران، آزمایش مزایای قابل توجهی برای آسپرین نشان نداد، اگرچه افزایش قابل توجهی در خونریزی دستگاه گوارش وجود داشت. در میزان مرگ و میر، سکته قلبی یا سکته مغزی تفاوت معنی داری مشاهده نشد.

بیماران با مطالعه کمی عمیق تر در نتایج، در معرض خطر ابتلا به قلب و عروق بسیار پایین تر قرار گرفتند. بنابراین، این امکان وجود دارد که در یک جمعیت پرخطرتر و میزان بیشتری از وقایع قلبی عروقی، آسپیرین مفید باشد. علاوه بر این، بسیاری از بیماران مصرف آسپرین خود را متوقف کردند در بیمارانی که در واقع آسپرین منصوب شده خود را مصرف کرده اند، در واقع کاهش قابل توجهی در میزان حمله قلبی مشاهده شده است. با این حال، این نوع از تجزیه و تحلیل “در مورد درمان” باید با احتیاط انجام شود، زیرا مطمئناً بیمارانی هستند که عوارض خونریزی یا عوارض جانبی دیگری دارند که ممکن است منجر به قطع آسپرین شود.

داروی آسپرین

در حال حاضر آسپرین برای استفاده در پیشگیری اولیه برچسب گذاری نشده است. در حقیقت، بر اساس آزمایشات قبل از ARRIVE، FDA ایالات متحده احساس نمی کند که داده ها به اندازه کافی قوی بوده اند تا این نشانه را برای استفاده به آسپرین قبول کنند. بعید به نظر می رسد که آنها این نظر را بر اساس آزمایش ARRIVE تغییر دهند.

یک گروه قابل توجه از ARRIVE مستثنی نیست. یک کارآزمایی تصادفی جداگانه به نام ASCEND در کنفرانس انجمن قلب و عروق اروپا ارائه شد. این مطالعه حاکی از کاهش معنی داری در عواقب نامطلوب قلبی عروقی با آسپرین روزانه در مبتلایان به دیابت است، هرچند که میزان مشابهی از افزایش خونریزی عمده نیز وجود دارد. با این وجود، بسیاری از افراد ترجیح می دهند به دلیل خونریزی در بیمارستان بستری شوند تا در مقابل سکته قلبی که باعث صدمات دائمی قلب شود، در بیمارستان بستری شوند. برخی دیگر ممکن است تفاوت زیادی بین دو نوع رویداد مشاهده نکنند و ممکن است ترجیح دهند که یک داروی اضافی مصرف نکنند.

آیا باید روزانه آسپرین مصرف کنید؟

بنابراین، یک فرد معمولی را که نگران حمله قلبی است نگران می کند و می خواهد همه تلاش خود را برای کاهش این خطر انجام دهد؟ باز هم، برای مبتلایان به بیماری های قلبی عروقی – پیشگیری ثانویه – هیچ چیز در مورد ARRIVE قطعی نیست. در غیر این صورت افراد سالم در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی یا سکته مغزی هستید، حتماً سیگار نکشید، وزن و رژیم سالم خود را حفظ کرده و در صورت لزوم فشار خون و کلسترول بالا را با دارو کنترل کنید. اگر دیابت دارید، اطمینان حاصل کنید که اگر رژیم به تنهایی کافی نیست، با داروها کنترل کنید.

تصمیم به شروع آسپرین روزانه در افراد سالم، کاملاً پیچیده است، و دارای مزایای بالقوه و خطرات واقعی که به طور متوسط ​​تقریباً مشابه هستند. ممکن است خونریزی جدی رخ دهد. ماشین حساب های ریسک آنلاین ممکن است در محاسبه عینی تر درجه خطر قلبی عروقی مفید باشد. اما در غیاب دیابت، در غیر این صورت افراد سالم احتمالاً نباید از آسپرین روزانه استفاده کنند تا از حملات قلبی جلوگیری کند.

در آینده، اگر شواهد تصادفی از آن پشتیبانی کنند، آزمایشات تصویربرداری که میزان آترواسکلروز خاموش را اندازه گیری می کنند (ایجاد پلاک در شریان هایی که علایمی ایجاد نمی کند) ممکن است به تصمیم گیری در مورد طبقه بندی مجدد بیمار از پیشگیری اولیه تا ثانویه کمک کند. تجزیه و تحلیل های دیگر در آزمایش بزرگ ASPREE در حال انجام است، و باید به زودی گزارش شود، و ممکن است مقیاس های بیشتری را نشان دهد. در حال حاضر، افراد سالم بدون آترواسکلروز نباید خودسرانه آسپرین مصرف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *