خانه / پزشکی و سلامت / دکتر سلام / درمان سلولیت با روش های پزشکی + بررسی علل و انواع آن

درمان سلولیت با روش های پزشکی + بررسی علل و انواع آن

با راهکارهای درمان سلولیت آشنایی دارید؟ چگونه میتوان به درمان سلولیت با راهکارهای خانگی و طبیعی پرداخت؟ آیا می دانید چه عواملی باعث بروز سلولیت می شود؟ سلولیت یکی از نگرانی های زیبایی شناختی رایج در زنان در تمام سنین است. محصولات و روش های بسیاری برای درمان سلولیت ها تبلیغ می شوند، اما فقط بعضی از آن ها باعث رفع سلولیت ها می شوند. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام، از پنج متخصص پوست دعوت شده است که نکاتی را در رابطه با سلولیت ها بگویند.

چه عواملی باعث به وجود آمدن سلولیت ها می شوند؟

اگرچه علت به وجود آمدن سلولیت ها به طور واضح مشخص نیست اما چندین علت وجود دارد که اثبات شده اند:

  • وجود چربی بیش از حد
  • پیری طبیعی پوست
  • ژنتیک
  • عوامل هورمونی

درمان سلولیت

دکتر دیوید بانک از نیویورک، می گوید: “ما می دانیم که سلولیت در اثر وجود اختلال در فعل و انفعالات چرخه سلول های چربی متورم، اختلالات لنفاوی و آناتومی پایه پوست، در زیر پوست بدن ایجاد می شود، اما این روند بیولوژیک به طور کامل درک نشده است.”

دکتر جوزف روسو، جراح پلاستیک، از بوستون می گوید: “علل سلولیت پیچیده است و احتمالا بیشتر به ژنتیک مربوط می شود. سلولیت در زنان شایع تر است بخصوص در زنان چهل سال به بالا. دلیل آن نیز این است که زنان دارای چربی بیشتری در زیر پوست خود هستند و همچنین سپتوم کمتری دارند. شما حتی می توانید سلولیت را در زنان بیست ساله مشاهده کنید. البته در صورتی که پوست آن ها در اثر کشش آسیب دیده باشد.”

دکتر گرگوری لاپورتا ، جراح پلاستیک می گوید:”حداقل ۹۰ درصد از زنان سلولیت دارند، اما احتمالا نزدیک به ۱۰۰ درصد است. در مقابل، تنها تعداد اندکی از مردان سلولیت دارند. سپتوم در زنان عمودی است، در حالی که در مردان حالت چسبیده دارد، به همین دلیل سپتوم مردان چربی را بهتر نگه می دارد و سلولیت در مردان کمتر خود را نشان می دهد.”

لاترانتا علت اصلی سلولیت را اینگونه توضیح می دهد:” پوست آسیب دیده مثل یک سینی، مکعب یخ است. چربی های زیر لایه های پوست، مکعب یخ هستند و گودال ها در سینی تقسیم می شوند. هنگامی که چربی در قسمت های پایینی ایجاد می شود – همانطور که با افزایش سن، بارداری و افزایش وزن اتفاق می افتد – احتمال بیشتری برای به وجود آمدن سلولیت وجود دارد. سینی مکعب یخ پر از آب می شود و بالای تکه های تقسیم می کند و یا سپید می کند.”

انواع سلولیت چیست؟

سه نوع مختلف سلولیت وجود دارد که پزشکان براساس شکل ظاهری سلولیت آن ها را تعیین می کنند. نوع سلولیت بیمار کمک می کند تا تعیین کنید که کدام درمان ها برای او موثر خواهد بود.

  • نوع ۱:این نوع سلولیت تنها در هنگام خم شدن عضلات دید می شود.
  • نوع ۲: این نوع سلولیتزمانی که ماهیچه ها در حالت استراحت هستند، دیده می شوند.
  • نوع ۳:در این نوع پوست دارای دندانه ها و برجستگی هایی است که در همه جا قابل مشاهده هستند.

درمان سلولیت

راه های درمان سلولیت چیست؟

لاترانتا می گوید:”ساده ترین شکل درمان سلولیت، رژیم غذایی، ورزش و ماساژ است. همانطور که می دانید دونده های ماراتن هرگز سلولیت ندارند.”

دکتر بانک می گوید: “سلولیت ها تا حدودی می تواند با رژیم غذایی مناسب، ورزش و ماساژ درمانی و از طریق تحریک جریان خون به حداقل برسند. اما هنگامی که سطح استروژن افزایش می یابد و سطح کلاژن کاهش می یابد، در مناطق خاصی از بدن سلولیت تشکیل می شود. “

دکتر کنستانتینو مندیتا، جراح پلاستیک، مقیم میامی، می گوید: “بهترین و ساده ترین راه برای کاهش سلولیت این است که عادات غذا خوردن سالم را در خود ایجاد کنیم و روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنیم. “

درمان سلولیت با سلفینا

البته، ساده همواره به معنی آسان نیست. تغییر شیوه زندگی ممکن است در برخی از افراد سخت ترین راه باشد، حتی اگر ارزان ترین و طولانی ترین راه باشد.

لاترانتا می گوید: “ یکی دیگر از درمان های ارزان قیمت این است که سلولیت های خود را پنهان کنید. اما این راه در واقع چیزی را درمان نمی کند. وقتی پوست شما خیس است بهتر به نظر می رسد و ایرادات پوست شما وقتی که آرایش روی آن باشد دیده نمی شود. “

استفاده دستگاه هایی که باعث محدود شدن تجمع چربی در ران ها و باسن می شوند یک روش ارزان برای جلوگیری از تشکیل سلولیت هستند. ( مثل دستگاه اسپنکس) همچنین پوشیدن لباس هایی که چربی ها را فشرده می کنند برای همه  زنان دارای سلولیت ایده خوبی است.

هنگامی که به استفاده از دستگاه های کاهش یا درمان سلولیت می رسد، اداره غذا و داروی آمریکا(FDA) آنها را به سه دسته تقسیم می کند:

درمان موضعی با استفاده از ابزارهای ساده غیرتهاجمی برای جراحان

دستگاه های کلاس ۱ شامل ماشین های اندرمولوژی  هستند که اساسا این دستگاه ها غلتکی هستند.

لاترتا توضیح می دهد: “ آن ها پوست را می کشند و آن را محکم می کنند. هزینه استفاده از این دستگاه، جلسه ای محاسبه می شود. برای مشاهده بهتر و سریع تر نتیجه، باید یک یا دو جلسه در هفته و به مدت ده هفته از این دستگاه استفاده کنید. من با استفاده از ماشین های اندرمولوژی و با رژیم غذایی، ورزش و ماساژ موفق شدم سلولیت های خود را از بین ببرم. “

نکته اصلی  استفاده از این روش این است که شما باید به طور منظم برای حفظ پوست استفاده از این دستگاه را ادامه دهید.

درمان سلولیت

درمان سلولیت با روش اندرمولوژی با استفاده از دستگاه لیپوماساژ

دستگاه های کلاس ۲ ممکن است نیاز به یک پزشک برای کار با آن ها نداشته باشند، اما همه کسانی که مایل به استفاده هستند نیاز به آموزش دارند.

طبق گفته لاتراندا، دستگاه هایی که به نام های Vanquish ، Triactive و VelaSmooth  نام گذاری می شوند، عمدتا دستگاه های لیزر هستند که هزینه آن جلسه ای محاسبه می شود. در بعضی از این دستگاه ها فشار با نور لیزر ترکیب می شوند تا بیشترین تاثیر را روی بدن شما بگذارد.

بانک می گوید: “ بیمارانی که عمل جراحیThermage را انجام داده اند، شاهد هیچ کدام از موارد، بهبود ظاهر سلولیت ها و همچنین سفتی و استحکام کلی پوست، نبوده اند. Thermage از فرکانس های رادیویی استفاده می کند که با استفاده از تنش باعث تسریع در روند بهبودی سلولیت ها می شود، اما در واقع ۱۸ تا ۲۴ ماه طول می کشد. “

همانطور که درمان های دستگاه های کلاس ۱ و ۲ غیر تهاجمی و تجمعی هستند، اغلب ماهها طول می کشد تا نتایج مشاهده شوند. با این حال هیچ ضرری ندارند.

دستگاه های کلاس ۳ ابزار جراحی است که سپتوم را برداشته و سلول های چربی را خارج می کند یا می کشد. آنها به طور کلی به عنوان دستگاه هایی که حداقل ضرر را دارند، شناخته می شوند.

سلولاز

لانترا سلولاز را به عنوان یکی از روش های درمانی کلاس ۳ معرفی می کند.  اکثر بیماران به آرامش درون احتیاج دارند تا در طی انجام روش سلولاز که ۶۰ تا ۹۰ دقیقه در هر پا  به طول می انجامد راحت باشند. برای دسترسی به مناطق آسیب دیده دو برش کوچک در هر طرف ساخته می شود. لانترا می گوید: “این یک درمان نیست، اما همه پیشرفت را می بینند.”

چگونگی کارایی سمعک برای ناشنوایان

به دنبال این روش، بیماران یک هفته درد دارند ولی طی همان یک هفته شاهد تغییراتی خواهند بود. آنها همچنین باید یک لباس فشرده سازی به مدت چهار تا شش هفته بپوشند ، که در آن نقطه نتایج نهایی آشکار شود.

باز هم نتایج کاملا دائمی نیستند. روسو می گوید: “اکثر بیماران دریافتند که درمان سلولوزی آنها پنج تا ده سال طول می کشد، اما گاهی اوقات می تواند کمتر از آن باشد، زیرا دستگاه ها می توانند اصلاح شوند. “

لاترانتا اغلب این درمان را با جلسات لیزری SmartLipo ترکیب می کند تا با چسبیدن بیش از حد چربی باعث تغییر زیاد آن ها شود. لاترانتا می گوید: “این یک رویکرد چند وجهی است.

درمان سلولیت

درمان سلولیت با سلفینا

در روش سلولاز با استفاده از لیزر گروه های فیبری که مانع از ایجاد تغییر در پوست و ایجاد عضلات می شود را جدا می کنند. سلفینا، یک روش جدید تایید شده توسط FDA  است که  با استفاده از تیغ نوک تیز سلولیت ها را از بین می برد.

روش غیر تهاجمی تحت بیهوشی موضعی انجام می شود و به طور کلی کمتر از یک ساعت طول می کشد. دکتر شارون گیز، جراح پلاستیک توضیح می دهد: “هیچ ضرری در این روش وجود ندارد و بیماران تا دیدن نتایج باید کمی صبر کنند. “

جاهای زخم همچنین در عرض چند ماه آینده بهبود خواهد یافت. دکتر گیز همچنین  توصیه می کند که بیمارانی که کلسترول کمی دارند، این کار را در زمستان انجام دهند. نتایج این روش دائمی نیست، اما مطالعات نشان می دهد که میزان رضایت بیمار ۹۶٪ پس از دو سال است.

یکی دیگر از گزینه های امیدوار کننده پلاسما غنی از پلاکت (PRP) است که به مناطق خاصی از پوست تزریق می شود تا باعث رشد کلاژن و بازسازی بافت های پوست، شود.

با وجودی که اثر PRP برای درمان سلولیت هنوز با مطالعات علمی مستقل اثبات نشده است، بسیاری از پزشکان و بیماران تحت تاثیر این روش قرار گرفته اند.

لانتراتا می گوید: “پلاسمای غلیظ با غلظت پلاکتی که با  میکرونیدلینگ اعمال می شود، خون به یک سانتریفیوژ تزریق می شود که برای استخراج لایه غنی از پلاکت استفاده می شود که سپس روی پوست در منطقه ای انجام می شود که میکرونیزه شده است. پلاسما به راحتی به پوست جذب می شود. این ارزانتر از  روش سلولاز و لیپوساکشن است و ضرر کمتری دارد. “

علیرغم اینکه شرکت های لوازم آرایشی خاص برای سال ها به شما گفته اند، از کرم ها، لوسیون ها و معجون ها،برای از بین رفتن سلولیت های خود استفاده کنید،  نمی کنند . درمان دیگر برای جلوگیری از آن، چرا که هنوز شواهدی وجود ندارد که نشان دهد آن موثر است، استفاده از آنتی تکسین است.

شما همچنین می توانید هرگونه ادعایی را که شنیده اید را فراموش نکنید و اعتراف کنید که استفاده از عصاره های آمینوفیلین و گیاهی به درمان سلولیت کمک می کند. این نخواهد بود.

لاتراتا می گوید: “برای آنها موثر است زیرا آنها باید توسط پوست جذب شوند – و هیچ کدام از آنها به لایه بیرونی ضخیم پوست نفوذ نکنند تا بتوانند روی چربی زیر تاثیر داشته باشند. با این حال، بیماران می توانند به راحتی ۱۰۰ دلار در هفته برای کرم های سلولیت صرف کنند، ”

همه کرمها لزوما پول را هدر می دهند. برخی ازکرمهای کافئین و رتینول ، که ظاهرا موثر هستند تا زمانی که آنها را شستشو کنید، ممکن است به ارزش برچسب قیمت باشد. بانک می گوید: “کرم های رتینول باعث افزایش سطح کلاژن می شوند تا پوست را قوی تر و سخت تر کنند. اما هیچ کرمی که سلولیت را کاملا حذف کند، وجود ندارد. “

لایه برداری پوست با روش های خانگی و شیمیایی

چه چیزی بدتر از درمان هایی که هزینه های زیادی را صرف می کنند اما تاثیری ندارند، وجود دارد؟ این روش های گران قیمت که در واقع هیچ تاثیری ندارند حتی می توانند به شما آسیب برسانند.

لاترانتا  به بیماران درباره روش مزوتراپی که در اروپا بسیار شایع است و در طی دهه ها توسط مسئول آن ها استفاده شده است، اخطار می دهد. همچنین بانک هشدار می دهد که مزوتراپی از یک سری از تزریقات عصاره های ویتامین و گیاهی استفاده می کند تا سلول های چربی را از بین ببرد. با این حال، انجام این تزریق ها  توسط افراد غیر متخصص می تواند باعث ناپایداری های دائمی شود. پس از آن جلوگیری کنید.

اگر قصد استفاده از دیگر گزینه های حذف چربی ها را دارید، ممکن است بخواهید دوباره فکر کنید. برخی افراد ادعا می کنند که لیپوساکشن یک گزینه موثر برای از بین بردن سلولیت است، اما لیپوساکشن واقعا تنها بر روی چربی بدن اثر می گذارد و اثر قابل توجهی در سلولز ندارد.

در حال حاضر گزینه جراحی زیبایی مناسب برای درمان سلولیت وجود ندارد.

درمان سلولیت

بهترین راه درمان سلولیت چیست؟

دو دستگاه سلولاز و سلفینا، موثر ترین و بی ضرر ترین راه برای از بین بردن سلولیت ها هستند. در حالی که روش های درمانی دیگر وعده های زیادی می دهند و ممکن است مقرون به صرفه تر باشند، اما شواهد کافی برای اثبات این که واقعا موثر هستند یا نه وجود ندارد.

برای تعیین اینکه از چه راه درمانی استفاده کنید، باید به موارد مختلفی توجه کنید. در درجه اول به هزینه آن توجه کنید.

سلولاز و سلفینا بسیار شبیه هم هستند. آنها همچنین دارای مزایا و معایب مشخصی هستند که ممکن است برای شما بهتر از دیگران باشد. به عنوان مثال، از آنجا که سلولاز ، گرمای لیزری دارد باعث سوزش می شود. از سوی دیگر، سلفینا  باعث کبودی می شود.

بهترین راه برای تعیین این که کدام درمان برای شما مناسب تر است، باید با پزشک متخصص مشورت کنید. همچنین درباره ی سایر نگرانی هایتان مانند هزینه ها و مدت درمان نیز با او مشورت کنید. در حال حاضر سلولیت به طور کامل برداشته نمی شود، اما هنوز گزینه های زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند که پوست شما صاف تر و سالم تر باشد. با پیگیری درمان های توصیه شده، بیماران به طور منطقی انتظار دارند که بهبود را ببینند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *