تیتر خبرها
خانه / اخبار / انتقاد آیت‌الله شبیری زنجانی از ساختار دروس سطوح عالی حوزه

انتقاد آیت‌الله شبیری زنجانی از ساختار دروس سطوح عالی حوزه

به گزارش ایکنا؛ به نقل از شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در دیدار مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: ممکن است کسی بیان زید یا عمرو را نپسندد. چرا باید سر درس او بنشیند. طلبه باید برای انتخاب استاد آزاد باشد و محدود نباشد. محدودیت، استعداد را از بین می برد.

او خواستار توجه ویژه مدیریت حوزه به طلاب مستعد شد و افزود: علمای سابق نسبت به طلاب مستعد اهتمام ویژه‌ای داشتند اما الان برخی از طلبه‌های مستعد به خاطر مشکلات مالی از درس و تحقیق باز می مانند.

آیت الله شبیری زنجانی با اشاره به هجرت آیت الله مرتضی مطهری به تهران گفت: مرحوم آقای مطهری به خاطر مشکل مالی از قم به تهران رفت. ممکن است بگوییم از او در تهران استفاده شد؛ اما با این استعدادی که ایشان داشت، اگر در قم می ماند شاید مؤفقیت بالا‌تری داشت.

او در بیان سیره علمای گذشته افزود: میرزای شیرازی خرج سالیانه مرحوم آخوند را می دادند. نسبت به طلاب با استعداد سرمایه گذاری خاصی داشته اند. صاحب معالم و صاحب مدارک یک درس استثنایی نزد محقق اردبیلی داشتند. طلبه ها آنها را مسخره می کردند که این چه درسی است که شما می روید. محقق اردبیلی پاسخ داده اند که من می بینم که این افراد به مناطق خودشان رفته و صاحب رساله شده‌اند در حالی که شما همچنان اینجا مانده‌اید!

مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: مرحوم حاج آقا رضا زنجانی می گفت به مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حایری گفتم نظر شما درباره «آسید محمد تقی خونساری» چیست؟ ایشان گفتند علما و عملا نظیر او در حوزه وجود ندارد. گفتم بر اثر استیصال میخواهد کاسبی کند. ایشان برای آقای خونساری شهریه ویژه قرار می دهد.

  کتابی درباره نوجوان شهید خواندنی شد

او توجه به تقوا و تربیت اخلاقی و دقت در مصرف وجوهات را در حوزه‌های علمیه ضروری دانست و خاطرنشان کرد: شیخ انصاری و فاضل اردکانی در تشییع جنازه‌ای شرکت می‌کنند و چون خانه‌های نجف کوچک بود، در کوچه نشسته می‌نشینند. شیخ روی زمین می‌نشیند و فاضل نیم خیز. شیخ انصاری به فاضل اردکانی می گوید شما پیرمرد هستید و اینگونه نشستن برای شما خوب نیست. فاضل می گوید لباس من از وجوهات تهیه شده است. من باید برای تمیز کردن آن پول صابون و آب بدهم و نمی‌دانم که استفاده از وجوهات برای این کار صحیح است یا خیر؟ جدای از اینکه شستن مکرر لباس سبب فرسوده شدن آن می شود. بین شیخ و فاضل اردکانی مباحثه در می‌گیرد و بعد همه می‌بینند که شیخ هم نیم خیز می‌شود.

آیت الله شبیری زنجانی در این دیدار خواستار انتشار مجموعه‌ای درباره علمای یزد شد و عنوان کرد: استان یزد علمای بزرگی داشته که به صورت پراکنده در منابع  نقل شده است. اگر بتوانید مجموعه ای برای معرفی علماء و آثار منطقه منتشر کنید کار خوبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *