خانه / علوم انسانی / تحقیق درباره تاریخ راهنمایی و مشاوره ایران

تحقیق درباره تاریخ راهنمایی و مشاوره ایران

تحقیق درباره تاریخ راهنمایی و مشاوره ایران

 

عنوان فایل : تحقیق درباره تاریخ راهنمایی و مشاوره ایران

کد فایل : ۲۰۸۸۳۴۰

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:۱۹

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

تاریخ راهنمایی و مشاوره را با توجه به تغییرات حاصل و مراحل اجرایی می توان به سه بخش تقسیم کرد:

بخش اول: برنامه ریزی و تمهید مقدمات

بخش دوم: تشکیل و گسترش برنامه راهنمایی تا انقلاب اسلامی

بخش سوم: برنامه راهنمایی و مشاوره بعد از انقلاب اسلامی

بخش اول از سال ۱۳۳۲ تا ۱۳۵۰ یعنی ۱۸ سال را شامل می شود که اقدامات برنامه راهنمایی فراز و نشیب های زیادی را طی کرده است ، گاه با تمام امکانات کار شروع شده و گاه به حال تعطیل درآمده است.

بخش دوم که از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۷۵ را در بر می گیرد برنامه راهنمایی در دوره راهنمایی تحصیلی اجرا شده است. در این مدت اقدامات گسترده و همه جانبه برای تربیت مشاور ، معرفی برنامه و اجرای آن انجام گرفت و طرح های تعمیم برنامه در کلیه مقاطع تحصیلی تهیه شد که به علت مصادف شدن با انقلاب اسلامی اجرای آنها متوقف گردید.

بخش سوم از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ در مورد فراز و نشیب های زیادی در برنامه راهنمایی به وجود آمد. بدین ترتیب که از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ در مورد در مورد توقف یا ادامه برنامه با توجه به دگرگونی ارزش ها و برنامه های آموزشی و فرهنگی مطالعاتی انجام گرفت تا بالاخره در سال ۱۳۵۹ برنامه تعطیل شد. از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ نیز تغییراتی در اجرا و سازمان مراکز مشاوره انجام گرفت و از جمله مشاوران نیمی از وقت موظف خود را تدریس و نیمی از آن را به انجام خدمات مشاوره اشتغال داشتند. یعنی برنامه به صورت معلم – مشاور تغییر سازمان داد تا بالاخره در خرداد ۵۹ به تعطیلی انجامید.

راهنمایی و مشاوره به صورت نصیحت کردن ، پند و اندرز ، امر به معروف و نهی از منکر و اظهار نظر در زمینه های مختلف اعم از ازدواج و یا تصمیم گیری های مختلف در زندگی از سوی بزرگان خانواده ، ریش سفیدان ، روحانیان و سایر افراد مورد وثوق از دیر باز وجود داشته است ولی گام های اولیه راهنمایی به صورت علمی از سال ۱۳۳۲ در ایران پایه گذاری شده است. از سال ۱۳۳۲ تا ۱۳۳۷ اقداماتی که انجام گرفته در زمینه تهیه و اجرای آزمون و در نهایت راهنمایی حرفه ای بوده است.

امور راهنمایی و مشاوره

راهنمایی و مشاوره ابعاد مختلفی دارد و ایجاب می کند از جنبه های متفاوت مورد مطالعه قرار گیرد. در این فصل مطالب زیر مورد بحث قرار خواهد گرفت:

  • تربیت مشاور راهنمایی
  • وظایف مشاوران
  • مراکز مشاوره و راهنمایی
  • راهنمایی دانش آموزان در عبور از تقاطع تحصیلی
  • فرم های ارزشیابی از کار مشاوران

اقدامات کمیته هماهنگی برنامه های مشاوره و راهنمایی در جهت ارتقای کیفیت تربیت مشاور راهنمایی

اقداماتی که در جهت ارتقای کیفیت تربیت مشاور راهنمایی وسیله کمیته هماهنگی برنامه های مشاوره و راهنمایی انجام گرفته به شرح زیر است:

  1. تهیه فهرست عناوین ۳۰ واحد درس گرایش مشاوره و راهنمایی
  2. تهیه فهرست عناوین دروسی که گذراندن آنها برای مشاور راهنمایی ضروری است.
  3. تهیه و تنظیم برنامه تفصیلی کارورزان دانشجویان رشته های مشاوره و راهنمایی ، روان شناسی و علوم تربیتی با گرایش مشاوره و راهنمایی
  4. و…


 

دسته بندی : علوم انسانی

برچسب های محصول : تحقیق درباره تاریخ راهنمایی و مشاوره ایران,تاریخ راهنمایی و مشاوره ایران,تاریخ,راهنمایی,و,مشاوره,ایران

جهت دانلود تحقیق درباره تاریخ راهنمایی و مشاوره ایران کلیک کنید

تحقیق درباره تاریخ راهنمایی و مشاوره ایران