تحقیق شرايط و موجبات حد در شرب خمر

تحقیق شرايط و موجبات حد در شرب خمر

تحقیق-شرايط-و-موجبات-حد-در-شرب-خمر

دانلود تحقیق با موضوع شرايط و موجبات حد در شرب خمر،
در قالب word و در 14 صفحه، قابل ویرایش.


بخشی از متن تحقیق:
شرايط و موجبات حد در شرب خمر
مسكر يعني چه ؟
سكر به معني مستي و حالتي است كه ميان انسان و عقل او عارض مي شود يا قرار مي گيرد و يا حالتي است كه از نوشيدن الكل اتيليك و اقسام ديگر آن حاصل مي شود .
سكر اسمي است براي هر چيز كه سكر آورد و مست كننده باشد .
سكر يعني بند آوردن و بسته شدن مجراي آب و اين تعبير به جهت اينكه ميان انسان و عقلش كه آب حيات او است سد مي گردد . (1)
علامه طباطبايي ، صاحب تفسير الميزان عقيده دارد :
« ظاهراً اصل در معني كلمه زوال عقل به خاطر استعمال چيزي است كه عقل را زائل مي كند . (2) بعضي از انديشمندان اسلامي مسكر را عبارت از چيزي مي دانند كه موجب اختلال در نظم كلام و افشاء راز مي گردد و به قولي : « چيزي است كه موجب اختلال ادراك و عقل مي شود و در اكثر مرتكبين به شرب خمر با شادي و توانايي كاذب همراه است . » ( 3 )
گفته شد ، هر آنچه اثر آن فقط اختلال باشد ( مرقد ) نام دارد كه خواب آوراست و حواس انساني را از كار مي اندازد و گرنه مفسد عقل است . مانند بنگ . حشيش ، صاحب جواهرالكلام مي فرمايد :
اما ما يغيرالعقل لا غير ( 4 ) فهواالمرقدان حصل معه تغيب الحواس الخمس و الا فهو المفسد العقل لما في البنج و الشوكران » صاحب جواهر مرجع تشخيص مسكر و وجه فارق و مميز را « مرقد » و مخدر از نظر « عرف » تعريف مي كند . (5)
با توجه به اين كه غفلت و بي خبري نوعي مستي است . لذا به آن ( سكرت ) گفته اند . از جمله در سوره حجر آه 72 از قرآن كريم مي فرمايد : « لعمرك انهم لفي سكرتهم يعمهون » يعني اي محمد ، به جان تو سوگند كه آنان ( مردم دنيا ) هميشه در غفلت خود سرگردان خواهند بود .( يا مست شهوات نفساني و در گمراهي و حيرت خواهند بود ) .
يا سكرت الموت ” در سوره ق آيه 119 به معني مرگ آمده كه همان بيهوشي و شدت و سختي مرگ است كه بر عقل غالب مي شود و هوش از سر انسان مي رود . ...


دانلود فایل

تحقیق شرايط و موجبات حد در شرب خمر
حقوق جزایی ,تحقیق شرب خمر , کار تحقیقی شرب خمر , مقاله شرب خمر , پروژه شرب خمر , تحقیق در مورد شرب خمر , دانلود تحقیق شرب خمر , پایان نامه پیرامون شرب خمر

حقوق


دانلود فایل| |

تصميم‌گيري در شرايط ریسک

سایر رشته های فنی مهندسی

تلغیظ شربت

سایر رشته های فنی مهندسی

تولید آنزیمی شربت گلوکز

سایر رشته های فنی مهندسی

نظریه سیبرنتیک قشربندی

سایر رشته های فنی مهندسی

مخمرها

سایر رشته های فنی مهندسی