تحقیق بررسی چند نمونه از مصلی های ایرانی

تحقیق بررسی چند نمونه از مصلی های ایرانی

تحقیق-بررسی-چند-نمونه-از-مصلی-های-ایرانیدانلود تحقیق با موضوع بررسی چند نمونه از مصلی های ایرانی،
در قالب Word و در 44 صفحه قابل ویرایش.


بخشی از متن تحقیق :

فهرست :

مصلی
مصلای یزد
مصلای نائین
مصلای طرق
مصلای مشهد
مصلای تهران

مصلی: جای نماز – جایی که در عید فطر و قربان در آن نماز برپا می شود. مصلی مکانی است که در مواقع خاص در آن نماز برگزار می شود.
مثلا جهت برگزاری نماز باران از مکان مصلی بهره می گرفتند، علاوه بر این گفته شده که مراسم تدفین در این مکان برگزار می شده و در پاره ای اوقات از مصلی جهت مراسم اعدام نیز استفاده می شده است. قداست این مکان تا حدی بوده که از ورود زنان حائضه جلوگیری می شده و ممنوعیت داشته است.
اولین مصلی در شهر مدینه بدستور حضرت محمد (ص) دور از دیوارهای شهر ساخته شد، بعد از آن در بیشتر کشورهای مسلمان مکانی دور از حریم شهر و دور از هیاهوی شهر مکانی جهت برگزاری مراسم نماز عیدین (فطر و قربان) و دیگر مراسم مخصوص در نظر گرفته می شد که مصلی نام داشت.
مصلی در واقع زمینی وسیع، شبیه زمین خرمن کوبی است، با دیواری که جایگاه محراب در قسمتی از آن ساخته شده است، و جایگاهی سکویی و بلندتر جهت خطبه امام جمعه در نظر گرفته می شده.
گروهی معتقدند حتی پیش از اسلام جایگاهی شبیه مصلی بوده جهت برگزاری مراسم های مخصوص.
مساجد جمعه که برای شهرهای بزرگ ساخته می شد، بدلیل اینکه گنجایش تمام مومنین آن شهر را نداشت، به این دلیل جهت ادای فرائض دینی و برگزاری نمازهای عید فطر و قربان یا به هنگام دعاهای دستجمعی در موقع شیوع بیماریهایی مثل وبا، طاعون و خشکسالیهای بسیار طولانی، محل لازم بود تا تقریبا تمامی مسلمان بالغ آن شهر بتوانند در آن محل جمع شوند و به نماز و مراسم خاص آن روز بپردازند، که این محل را مصلی نام گذاری کرده اند که این جایگاه عموما در کنار یا اطراف شهرها بود...

تـوضـیـحــاتِ فـایــل :

- این فایل با فرمت Word در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
- تعداد صفحات : 44
- قابل ارائه و مناسب بعنوان تحقیق کلاسی
دانلود فایل

تحقیق بررسی چند نمونه از مصلی های ایرانی
دانلود تحقیق چند نمونه از مصلی های ایرانی, پاورپوینت چند نمونه از مصلی های ایرانی, تحقیق در موردچند نمونه از مصلی های ایرانی, مقاله چند نمونه از مصلی های ایرانی, دانلود پاورپوینت چند نمونه از مصلی های ایرانی, چند نمونه از مصلی های ایرانیpdf , پروژه چ,,,

معماری


دانلود فایل| |

هوش چند گانه

سایر رشته های فنی مهندسی

چندریختی

سایر رشته های فنی مهندسی