خانه / طلبگی / خاطرات طلبگی / گوشه ای از زیانهای شوخی زیاد

گوشه ای از زیانهای شوخی زیاد

گوشه ای از زیانهای شوخی زیاد

  1.  از بین رفتن حرمت، شخصیت و اعتبار انسان: انسان در جامعه، نیازمند شان و اعتبار اجتماعی است . شوخی زیاد این اعتبار و ارزش را از بین می برد . حضرت امیر علیه السلام فرمودند: کثره المزاح تذهب بماء الوجه و کثره الضحک تمحو الایمان; کثرت مزاح آبرو را می ریزد و خنده زیاد، ایمان را نابود می سازد .

نیز فرمودند “من کثر مزاحه استحمق؛ هر که مزاحش زیاد باشد نادان و احمق به شمار می رود ”

در عصر امام سجاد علیه السلام مرد یاوه گویی بود که مردم رابا حرکات خنده آور خود می خنداند و مردم او را “دلقک ” می خواندند . روزی از کنار امام علیه السلام رد شد و گفت: «این مرد، مرا خسته کرده است، هر کاری می کنم نمی خندد  و برای اینکه بتواند امام علیه السلام را بخنداند، عبای آن حضرت را از دوشش برداشت و فرار کرد . حضرت به او اعتنایی نکرد .

دیگران او را دنبال کردند و عبا را از او گرفتند و به حضور امام علیه السلام آوردند . امام علیه السلام فرمود: «او چه کسی بود؟ گفتند: مردی دلقک و یاوه سراست که مردم مدینه را با کارهای خود می خنداند . فرمود: «به او بگویید: ان لله یوما یخسر فیه المبطلون; قطعا خداوند متعال روزی دارد که در آن روز – قیامت- یاوه سرایان و بیهوده گرایان زیان می بینند .

  1. جرات مردم بر جسارت به انسان: یکی دیگر از آثار زشت مزاح زیاد که نتیجه امر قبلی است عبارت است از جری شدن مردم بر انسان . از این رو حضرت صادق علیه السلام فرمودند:

لاتمازح فیجترا علیک; مزاح مکن که بر تو جرات پیدا می کنند .

  1. عداوت و دشمنی: شوخی زیاد و بی مورد موجب کینه و دشمنی می شود. امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: المزاح یورث الضغائن; مزاح، کینه ها را در پی دارد .

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است

 بـا دوســتان مروت با دشــمنان مـــــدارا 

درباره ی محمد حمزه

به نام آن که قادر و حکیم است اوست که همه چیز در دستان اوست محمد حمزه هستم یکی که به فضای مجازی و وب و برنامه نویسی خیلی علاقه داره و میخواد تا جایی که میتونه یه جایی برای خودش داشته باشه که بتونه محتوای مد نظرش رو ارائه بده افتخار میکنم که یه ایرانی هستم مشتاق هستم به دوستان و همراهان کمک کنم

۲ دیدگاه

  1. فکر نمیکنم سایتی از شما بهتر باشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *