خانه / مهدویت / مقالات / ابعاد مختلف یک فرد منتظر !

ابعاد مختلف یک فرد منتظر !

ایجاد روحیه، امر مهمی است که در دوره ی انتظار باید حاصل شود، آدمی که اندازه ی خودش را شناخته، دیگر به خاطر کمترها توفان نمی گیرد و از جا نمی کند. باید به این مرحله برسیم که ارزش وجودی خودمان از چیزهایی که برای ما اهمیت دارند، بالاتر است. پس همت هایمان بالاتر می رود تا آن جا که حرکت می کنیم و در این حرکت با مسایلی رو به رو می شویم  که برایش از قبل، آماده شده بودیم.

فرآوری: م احمدیزاده- بخش مهدویت تبیان

راه

آن کس که در انتظار است، آماده می شود تا نقطه ضعف های خودش را پر کند و مانع ها را بشناسد و در نقطه ضعف های دشمن خانه بگیرد و از آن سنگر بسازد. حال این پرسش مطرح است که آمادگی و زمینه سازی در کجا؟ و به چه صورتی؟ برای توضیح این مطلب باید گفت : آمادگی و تهیّا، قلمرو و ابعادی دارد که انسان منتظر باید در همه ی آن ابعاد، آماده و سرپا باشد: توانمندی های فکری و روحی ، برنامه ریزی و توانمندی در عمل.

الف- توانمندی های فکری 

منتظر باید طرح و نقشه داشته باشد و با توجه به طرح و نقشه ی سازندگی، خود دنبال مصالح و لوازمی باشد که قبلا طرح و برنامه ی آن را کشیده است.

سقف های سنگین و رسالت های بزرگ، پایه های محکم می خواهند، پایه هایی که در شعور و احساس قرار گرفته باشند. به همین خاطر رسول مکرم صلّی اللّه علیه و آله  می فرماید:لکل شی دعامه و دعامه هذا الدین الفقه و الفقیه الواحد اشدُّ علی الشیطان من الف عابد.(نهج الفصاحه،ح۹۰) برای هر چیز، اساس و پایه ای وجود دارد. اساس و پایه ی اسلام، فهم عمیق است و یک فقیه در برابر شیطان، از هزار مسلمان عبادت گزار [بدون شناخت ]محکم تر و أثرگذارتر است. بنابراین، در دوره انتظار، باید بنیان های فکری عمیقی پیدا کنیم تا در مقابل افکار و مکاتب مختلف از پا نیافتیم. باید گفته ها را گوش داد و بهترین را انتخاب کرد (سوره زمر ،آیه ۱۸ ) بهتر را باید با اصلی سنجید، آن چه یک منتظر باید در زمینه ی فکری به آن مسلح شده باشد، همین درک از خویش و شناخت قدر خویش است که معیار انتخاب مکتب ها خواهد بود و انسان را در برابر مکتب های گوناگون راهنمایی می کند و انتخاب بهترین را ممکن می سازد.

ب- آمادگی روحی 

منتظر باید در زمینه ی روحی نیز آمادگی بالایی داشته باشد تا در برابر حوادث و مصیبت ها از کوره در نرود و بتواند بار سنگین رسالت و آگاهی های عظیم را به دوش بگیرد. منتظر باید از آن چنان روحیه ای برخودار شود که همراه رنج ها و سختی ها، راحتی ها را داشته باشد؛ زیرا که در زمان غیبت، مردم مورد سخت ترین امتحانات قرار می گیرند و زیر و رو می شوند. چنان که امام باقر علیه السّلام در پاسخ یکی از یاران که پرسید: فرج شما چه وقت است؟ فرمودند:هیهات فرج ما نرسد تا غربال شوید، باز هم غربال شوید و باز هم غربال شوید تا این که کدورت ها برود و صافی و صفا بماند (اثباه الهداه،ج۷،ص۲۴) ایجاد روحیه، امر مهمی است که در دوره ی انتظار باید حاصل شود.

ج- طرح و برنامه ریزی 

در بینش اسلامی، همه عهده دار و همه مسئول هستند: کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیه.

منتظر باید طرح و نقشه داشته باشد و با توجه به طرح و نقشه ی سازندگی، خود دنبال مصالح و لوازمی باشد که قبلا طرح و برنامه ی آن را کشیده است. نکاتی که در طرح و برنامه ریزی باید مدنظر داشت، عبارتند از، الف- هدف مندی: طرح بر اساس هدف و هدف بر اساس درک از قدر و ارزش، شکل می گیرد. با در دست داشتن هدف، کلید طرح به دست می آید. ب- ارزش مندی هدف: انسانی که خودش را میوه ی هستی می بیند و آدمی که در او همت های بلند شکل می گیرد و مسئولیت های بزرگ پذیرفته می شود، نمی تواند فقر و جهل و فسق و شرک و کفر را تحمل کند. او در خود و در اجتماع، در پی این ارزش های بالاتر می گردد و برای این ارزش های مقدس مجبور است که طرحی بریزد. ج- تجزیه هدف: بهترین کار برای رسیدن به هدف و برداشتن موانع، تجزیه و تقسیم کردن آن هاست؛ یعنی باید نیازها، مسایل، مراحل و موانع را شناسایی کرد. هم چنین باید به جای نشستن و حسرت خوردن، حرکت کرد تا راه رسیدن به هریک از مقدمات و مراحل را بشناسیم و برای درگیری با مانع ها آماده شویم. هنگامی که هدف های بزرگ تجزیه می شوند، راحت و آسان خواهند شد و هدف های کوچک هنگامی که خرد نشوند، ناممکن و محال جلوه می کنند. د- ابتناء بر فقه و آگاهی: اکنون این طرح و تقدیر، انسان منتظر را از پراکنده کاری و دوباره کاری و خراب کاری، نگهداری خواهد کرد؛ چون کارهای پراکنده در طرح، جان گرفته و به سوی هدف هماهنگ گردیده و از فقه و آگاهی، برکت گرفته است. این قرآن است که به خوبی به عواملی اشاره می کند که با همراهی آن ها، انسان منتظر در برابر دشمن – هرچند ده برابر باشد – نه تنها مقاوم، که غالب و مسلط می گردد. قرآن به ما می آموزد که همراه عناصری بر دشمن غلبه خواهید یافت. آن گاه در بیان علتش می فرماید:بأنهم و قوم لایفقهون؛(انفال،۶۵) چون آن ها از فقه و بینشی برخوردار نیستند. 

د- آمادگی در عمل 

در مرحله ی عمل، به دو عامل دیگر نیاز است، که در روش تربیتی انبیا در قرآن از آن سخن به میان رفته است: لقد ارسلنا رسلنا بالبینات و انزلنا معهم الکتاب و المیزان.(حدید،۲۵) همه ی انبیا علاوه بر بینات، همراه با کتاب و میزان بوده اند. در بینش دینی، افراد نه با عمل که با بینش شان از یک عمل، به ارزش می رسند. در بینش اسلامی، همه عهده دار و همه مسئول هستند: کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیه.(ارشاد القلوب ،ص۱۸۴) برای انجام چنین مهمی است که به دو عامل دیگر نیاز هست؛ کتاب و میزان. یعنی با کتاب، به ضابطه ها برسد و دستورها را بشناسد و هنگام تزاحم دو دستور، با میزان ها و معیارها، از بن بست بیرون بیاید.

خلاصه سخن:

مؤمن منتظر در حکمی که می شنود و عملی که می خواهد بیاورد، باید توجه کند که چه عاملی او را وادار می کند و چه جهتی او را می خواند و این عمل سازنده تر است یا عمل دیگر. هنگامی که به دو کار برخورد می کنی، نگاه کن که خدا کدام یک را بهتر می پسندد و کدام یک اهمیت بیش تری دارد. اگر در نظر خدا برابر بودند، ببین کدام بر تو سخت تر است. آن چه سخت تر است، سازنده تر خواهد بود،چون کاری که بر تو فشار بیش تری می آورد، به تو قدرت بیش تری خواهد داد و تو را به معراج بالاتری خواهد رساند.


منبع: حیدری نیک،مجید،نگاهی دوباره به انتظار، بنیاد فرهنگی مهدی موعود( عجل الله تعالی فرجه )، تهران، ۱۳۸۱
دست نوشته های یاران آخرالزمانیِ امام موعود


دست نوشته های یاران آخرالزمانیِ امام موعود

آیا امام زمان(عج) مردم را مجبور به پذیرش اسلام می کند؟


آیا امام زمان(عج) مردم را مجبور به پذیرش اسلام می کند؟

رائفی پور کیست؟(مصاحبه)


رائفی پور کیست؟(مصاحبه)

جایگاه امامت و مهدویت در آرامش روان


جایگاه امامت و مهدویت در آرامش روان

درباره ی محمد حمزه

به نام آن که قادر و حکیم است اوست که همه چیز در دستان اوست محمد حمزه هستم یکی که به فضای مجازی و وب و برنامه نویسی خیلی علاقه داره و میخواد تا جایی که میتونه یه جایی برای خودش داشته باشه که بتونه محتوای مد نظرش رو ارائه بده افتخار میکنم که یه ایرانی هستم مشتاق هستم به دوستان و همراهان کمک کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *